7. miejsca Jana Świtkowskiego i Wojciecha Wojdaka w 1. dniu MŚ 2018 w pływaniu

W Hangzhou rozpoczęto mistrzostwa świata 2018 w pływaniu na krótkim, 25-metrowym basenie. W pierwszym finale tych zawodów siódmy był Wojciech Wojdak. Siódme miejsce zajął też później Jan Świtkowski.

Piotr Ziemka
Wojciech Wojdak Instagram / wojdaz / Na zdjęciu: Wojciech Wojdak
Z ósmym czasem do finału konkurencji 400 metrów stylem dowolnym zakwalifikował się Wojciech Wojdak. Brązowy medalista poprzednich mistrzostw świata na krótkim basenie z grudnia 2016 roku (wówczas stanął na podium po zmaganiach na 1500 metrów) miał czas 3:40.36 - uzyskał o 11 setnych sekundy lepszy wynik niż dziewiąty Xinjie Li.

Po połowie finału Wojdak zajmował trzecią lokatę. Zakończył rywalizację jako siódmy (3:39.22). Zdecydowanie wygrał Danas Rapsys. Litwin ustanowił rekord mistrzostw świata na 25-metrowym basenie - 3:34.01. Drugi był Norweg Henrik Christiansen (3:36.64), a trzeci - Włoch Gabriele Detti (3:37.54).

Do finału pierwszego dnia czempionatu w Hangzhou zakwalifikował się również Jan Świtkowski. 24-letni zawodnik miał szósty czas eliminacji na 200 metrów stylem zmiennym, poprawił swój rekord Polski z 1:53.64 na 1:53.60. W wyścigu medalowym Polak uplasował się na siódmym miejscu (1:53.96). Mistrzowski tytuł obronił Chińczyk Shun Wang (1:51.01). Na "pudle" stanęli również Amerykanin Josh Prenot (1:52.69) i Japończyk Hiromasa Fujimori (1:52.73).

Na jedenastej pozycji w fazie półfinałowej konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym został sklasyfikowany Radosław Kawęcki (50.43). Z ósmym, ostatnim wynikiem do finału awansował Mitchell James Larkin (50.12). Najlepiej spisał się rekordzista świata Xu Jiayu (49.21). Z kolei wśród pań w tej konkurencji szesnasta w 1/2 finału była Alicja Tchórz (58.40).

Rekord świata na 200 metrów stylem motylkowym poprawił Japończyk Daiya Seto (1:48.24). Poprzedni najlepszy wynik w historii wynosił 1:48.56. Taki rezultat uzyskał Chad Guy Bertrand Le Clos. Obrońca mistrzowskiego tytułu również uczestniczył w finale w Hangzhou. Wystartował z pierwszego toru i też popłynął szybciej od poprzedniego RŚ - 1:48.32. Trzecią lokatę zajął Chińczyk Zhuhao Li (1:50.39).

Pierwszy dzień mistrzostw świata 2018 zakończyła sztafeta 4x100 metrów kraulem. Rekord globu pobili Amerykanie: Caeleb Dressel, Blake Pieroni, Michael Chadwick i Ryan Held (3:03.03). Poprzedni RŚ też należał do zawodników ze Stanów Zjednoczonych, wynosił 3:03.30 - został ustanowiony 19 grudnia 2009 roku w Manchesterze. Srebrne medale zdobyli Rosjanie z Władimirem  Morozowem i Klimentem Kolesnikowem na czele (3:03.11 - drugi wynik w historii). Brązowe krążki otrzymali Brazylijczycy (3:05.15), w składzie których znalazł się między innymi Cesar Cielo Filho.

3. Chiny 3:30.92

Czy któryś z Polaków zdobędzie medal mistrzostw świata na krótkim basenie w 2018 roku?