Dwa rekordy świata amerykańskich sztafet w drugim dniu MŚ 2018 w pływaniu

Dwa rekordy świata poprawiono drugiego dnia 14. mistrzostw świata na krótkim basenie. Udział w obu tych osiągnięciach miały Mallory Comerford oraz Kelsi Dahlia.

Piotr Ziemka
Ariarne Titmus (z lewej), Mallory Comerford PAP/EPA / EPA/ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Ariarne Titmus (z lewej), Mallory Comerford
Już w pierwszym finale drugiego dnia mistrzostw świata 2018 w Hangzhou pobito rekord świata. Dokonała tego amerykańska sztafeta 4x50 metrów stylem zmiennym. Olivia Smoliga, Katie Meili, Kelsi Dahlia i Mallory Comerford uzyskały czas 1:42.38. Poprzedni najlepszy rezultat w historii wynosił 1:43.27 i również został ustanowiony przez zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych - podczas mistrzostw świata 2016.

Srebrne medale zdobyły Chinki (1:44.31), a brązowe - Holenderki (1:44.57).

Rekord globu poprawiono też w ostatniej konkurencji dnia - 4x50 metrów kraulem mężczyzn oraz kobiet. Amerykańska ekipa w składzie Caeleb Dressel, Ryan Held, Kelsi Dahlia i Mallory Comerford uzyskała wynik 1:27.89 i pobiła rekord o pół minuty. 1:28.39 w 2017 roku podczas mistrzostw Europy zmierzono zespołowi holenderskiemu, który tym razem stanął na drugim stopniu podium (1:28.51). Trzecia była Rosja (1:28.73).

W środę w Hangzhou zaprezentowało się dwóch Polaków. Piętnaste miejsce zarówno w eliminacjach, jak i półfinałach konkurencji 100 metrów stylem motylkowym zajął Konrad Czerniak (51.28 oraz 51.18). Najlepiej w 1/2 spisał się Caeleb Dressel (48.93). Na piętnastej pozycji został sklasyfikowany także Jan Świtkowski (1:44.62 na 200 metrów kraulem). Awans do finału uzyskała czołowa ósemka.