Filip Zaborowski z brązowym medalem Uniwersjady w Neapolu na 800 metrów kraulem

Filip Zaborowski (WSKiNoZ Łódź) zdobył w Neapolu brązowy medal 30. Letniej Uniwersjady w pływaniu na 800 metrów stylem dowolnym.

Piotr Ziemka
pływalnia Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: pływalnia
Filip Zaborowski (Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi) w kwalifikacjach uzyskał trzeci rezultat i w finale popłynął na trzecim torze. Po raz pierwszy w czołowej trójce wyścigu finałowego znalazł się na pomiarze czasu umiejscowionym na 700. metrze. Prowadził wówczas Anton Nikitin, który miał 4 setne sekundy przewagi nad Nicholasem Normanem. Polak tracił do lidera 80 setnych sekundy. Po 750 metrach kolejność była taka sama. Nikitin znajdował się o 0.08 przed Amerykaninem i 0.73 przed Zaborowskim.

Rosjanin zachował przodownictwo. Zwyciężył z czasem 7:56.65. Normanowi zmierzono 7:57.95. Do końca o brązowy medal z urodzonym w 1994 roku Polakiem rywalizował Matteo Lamberti. Ostatecznie trzeci finiszował Zaborowski z przewagą dwóch setnych sekundy nad Włochem (7:58.27 do 7:58.29).

To czwarty medal polskiej reprezentacji w 30. Letniej Uniwersjadzie. W czwartek zwyciężyła drużyna strzelczyń. Dzień później trzecie miejsce zajął szpadzista Wojciech Kolańczyk. Z kolei w niedzielę na trzecim stopniu podium stanęła drużyna szpadzistek.

Przed finałem konkurencji 800 metrów kraulem najlepszymi polskimi osiągnięciami - po czterech dniach rywalizacji - na basenie w Neapolu były czwarte miejsca. Tuż za podium znaleźli się Paweł Sendyk (50 metrów stylem motylkowym) i Michał Poprawa (200 metrów delfinem). Zaborowskiego w czwartek sklasyfikowano na dziewiątej pozycji na dystansie 400 metrów kraulem.

Czy Polak lub Polka zdobędzie jeszcze medal 30. Letniej Uniwersjady na basenie w Neapolu?