Pływanie. Alicja Tchórz brązową medalistką mistrzostw Europy Glasgow 2019

Alicja Tchórz zdobyła brązowy medal w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym podczas czwartego dnia mistrzostw Europy 2019 w pływaniu na krótkim basenie w Glasgow.

Piotr Ziemka
Alicja Tchórz Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Alicja Tchórz
W eliminacjach Alicja Tchórz miała piąty czas w klasyfikacji łącznej. W półfinale uzyskała siódmy rezultat i w rywalizacji o medale popłynęła z pierwszego toru. 27-letnia zawodniczka zdobyła brązowy medal z czasem 26.16. Tuż za nią znalazła się Silvia Scalia (26.22). Wygrała Holenderka Kira Toussaint (25.84). Druga była Francuzka Beryl Gastaldello (26.03).

W poprzednich mistrzostwach Europy na 25-metrowej pływalni - rozegranych w grudniu 2017 roku - Alicja Tchórz zdobyła srebrny medal.

W eliminacjach mieszanej sztafety 4x50 metrów stylem dowolnym najlepsze czasy ex aequo - 1:30.84 - uzyskały reprezentacje Polski i Rosji występujące w składach: Karol Ostrowski, Konrad Czerniak, Kornelia Fiedkiewicz, Katarzyna Wasick (Wilk) oraz Władisław Gryniew, Michaił Wekowiszczew, Daria Ustinowa, Elizawieta Klewanowicz. Trzecia w tej części rywalizacji była Wielka Brytania (1:30.90).

W finale sztafety - ostatniej konkurencji czwartego dnia ME Glasgow 2019 - Ostrowskiego i Czerniaka zastąpili Paweł Juraszek i Jakub Kraska. W zespole rosyjskim w porównaniu do eliminacji pozostał jedynie Gryniew, do którego dołączyli: Władimir Morozow, Arina Surkowa i Maria Kamieniewa.

Na pierwszej pięćdziesiątce najlepiej spisał się Morozow (20.65), drugi zaś był Paweł Juraszek (21.16). Po występie Kraski, Polska znajdowała się na czwartym miejscu. Fiedkiewicz spadła o jedną pozycję. Wasick zakończyła sztafetę jako czwarta z wynikiem 1:30.01. Wygrała Rosja (1:28.31). Druga była Wielka Brytania (1:28.64), a trzecia - Francja (1:28.86).

Szóste miejsce w finale na 50 metrów stylem motylkowym zajął Marcin Cieślak. 27-latek czasem 22.56 poprawił rekord Polski - poprzedni wynosił 22.64, w grudniu 2015 taki rezultat zmierzono Czerniakowi. Medale otrzymali: Oleg Kostin (22.23), Szebastian Szabo (22.35) i Uemitcan Gueres (22.38).

W niedzielę odbędą się między innymi: sztafety stylem zmiennym, finał 100 metrów kraulem z udziałem ósmego w fazie półfinałowej Kacpra Majchrzaka i sprint kraulem kobiet.

Czy w niedzielę reprezentacja Polski zdobędzie medal mistrzostw Europy Glasgow 2019 w pływaniu?