Pływanie. Drużyna Cali Condors z trzema Polakami w składzie wygrała ISL, Caeleb Dressel i Adam Peaty z rekordami świata

Drużyna Cali Condors z Caelebem Dresselem, Marcinem Cieślakiem, Radosławem Kawęckim i Kacprem Majchrzakiem w składzie wygrała finał cyklu International Swimming League 2020 w Budapeszcie.

PZ
Radosław Kawęcki WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Radosław Kawęcki
Najlepszym pływakiem (MVP) ostatnich zawodów i całego sezonu okazał się Caeleb Dressel. O godzinie 18:06 Amerykanin wygrał wyścig na 100 metrów kraulem z czasem 45.08. Do wyrównania rekordu świata zabrakło mu czternastu setnych sekundy. 13 grudnia 2008 roku podczas mistrzostw Europy wynik 44.94 osiągnął Amaury Leveaux.

O 18:35 Dressel przystąpił do kolejnej konkurencji - 100 metrów stylem zmiennym. Jeszcze w poprzednim tygodniu rekord globu w tej konkurencji wynosił 50.26 (dwukrotnie taki rezultat miał Władimir Morozow). W poniedziałek, podczas półfinału ISL Dressel jako pierwszy przepłynął 100 m zmiennym w czasie poniżej 50 sekund, zmierzono mu 49.88. W niedzielnym finale było jeszcze lepiej - tym razem trzynastokrotny złoty medalista mistrzostw świata na 50-metrowej pływalni, popłynął o 0.60 sekundy szybciej niż na początku tygodnia - 49.28.

Na drugiej pozycji został sklasyfikowany inny zawodnik zespołu Cali Condors - Marcin CieślakBrązowy medalista mistrzostw Europy 2019 uzyskał drugi wynik w karierze - 51.17 (należący do niego od poniedziałku rekord Polski to 51.14). Trzeci finiszował Tomoe Zenimoto Hvas (52.09).

W rywalizacji na 50 metrów stylem motylkowym Cieślak znalazł się na szóstym miejscu (22.84), Dressel zaś znowu zwyciężył (22.09).

Piąty na 200 m kraulem był Kacper Majchrzak, a ósmy na 100 m stylem grzbietowym - Radosław Kawęcki.

Rekord świata na 100 metrów żabką poprawił Adam Peaty. Wcześniejszy najlepszy rezultat też należał do Brytyjczyka z ekipy London Roar - w poniedziałkowym półfinale miał 55.49, a w finale - 55.41.

Drużyna Cali Condors wygrała finał z dorobkiem 561,5 punktu. Drugie miejsce zajęła ekipa Energy Standard (464,5), trzecie London Roar (391), czwarte Los Angeles Current (298).

Zawody International Swimming League były najważniejszą imprezą sezonu po przełożeniu igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy na 50-metrowym basenie, mistrzostw świata na krótkiej pływalni i odwołaniu Pucharu Świata 2020.