Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Igrzyska olimpijskie bez podnoszenia ciężarów? MKOl żąda reform

Świat podnoszenia ciężarów zmaga się z problemem dopingu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski żąda reform i skutecznej walki z problemem. W innym przypadku dyscyplinie grozi wykluczenie z programu igrzysk.
Karol Borawski
Karol Borawski
Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie / Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie

Na ostatnich igrzyskach olimpijski wielki zawód przeżyli polscy kibice, gdy na dopingu przyłapano Adriana Zielińskiego i jego brata Tomasza. Niedozwolone środki w ostatnich latach mieli stosować również reprezentanci Rosji, Kazachstanu (w tym słynny Ilia Ilin), Armenii, Azerbejdżanu. Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Turcji i Chin.

Problem jest bardzo poważny, a Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) jest na cenzurowanym w Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Trybunale ds. Sportu w Lozannie (CAS), a teraz również w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl).

Międzynarodowy Komitet Olimpijski chce, by IWF do grudnia przedstawiła plan, jak zamierza zmierzyć się z problemem dopingu w sporcie. Ponadto MKOl wspólnie z WADA mają monitorować działania do momentu, aż zostaną poczynione zauważalne postępy.

- Jeśli w podnoszeniu ciężarów będzie współpraca z WADA, droga do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będzie dla tej dyscypliny otwarta. Jeśli nie, sytuacja będzie zupełnie inna - zagroził szef MKOl Thomas Bach.

ZOBACZ WIDEO Aleksander Doba przepłynął Atlantyk kajakiem. "Bo ja jestem ciekawy życia!"

Niespełna połowa ze 106 pozytywnych testów próbek, które przeprowadzono w ostatnim czasie, pochodziła od zawodników podnoszenia ciężarów. Szokujący jest przypadek z jednych zawodów, w których ośmiu pierwszych ciężarowców było pod wpływem niedozwolonych środków.

- Stawiamy sprawę jasno. Będziemy nadal monitorować sytuację. I nie tylko MKOl. WADA będzie z nami współpracowała, byśmy mieli jasny obraz działań IWF - powiedział wiceprzewodniczący MKOl John Coates.

Na czele IWF stoi 78-letni Tamas Ajan. Rumun sprawuje swój urząd piątą kadencję (obecna wygasa w 2021 roku).

Polskie ciężary mają bogatą historię medalową na igrzyskach olimpijski. Dla Biało-Czerwonych po medale sięgali między innymi tacy zawodnicy jak Zygmunt Smalcerz, Waldemar Baszanowski, czy Szymon Kołecki.

Czy podnoszenie ciężarów poradzi sobie z problemem dopingu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
BBC, Reuters
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×