WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Startują Rajdowe Mistrzostwa Śląska

21 maja w Będzinie ruszy kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W 7. edycji Rajdu Zamkowego zawodnicy zmierzą się na dwóch odcinkach specjalnych wytyczonych na terenach Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz gminy Bobrowniki.
Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Materiały prasowe / Marcin Hennek

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Oczekiwanie na wysokooktanowe, rajdowe emocje na Śląsku i w Zagłębiu dobiega końca. W niedzielę 21 maja, po 183 dniach dzielących nas od ostatniej rundy sezonu 2016, ruszą Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017. Tegoroczną odsłonę cyklu odbywającego się pod honorowym patronatem Marszałka województwa śląskiego, zainauguruje Rajd Zamkowy (Będzin, 21 maja). Rywalizacja o zwycięstwo w 7. edycji tych zawodów rozegra się na odcinkach specjalnych wytyczonych na terenach Będzina, Dąbrowy Górniczej i gminy Bobrowniki.

Rajd Zamkowy organizowany jest z przerwami od 2005 roku przez Automobilklub Zamkowy. Pierwsze trzy edycje zawodów - w 2005, 2009 i 2010 roku - były zaliczane do kalendarza nieistniejącego już Rajdowego Pucharu Polski. W sezonie 2005 bazę Zamkowego zlokalizowano w Będzinie, by po czteroletniej przerwie przenieść rajd do Zawiercia. Po kolejnych czterech sezonach bez Rajdu Zamkowego, organizatorzy reaktywowali tę imprezę - baza powróciła do Będzina, a zawody wpisano do kalendarza RSMŚl. Starty na trasach Zamkowego mają na swoim koncie m.in. tacy zawodnicy, jak dwukrotny Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, Rajdowy Mistrz Polski Wojciech Chuchała, a także Łukasz Pieniążek, Jan Chmielewski, Jarek Szeja, Dariusz Poloński czy Aleks Zawada.

Walkę o punkty w pierwszej rundzie RSMŚl. 2017 stoczy 55 załóg. Najliczniej obsadzona jest klasa RO1 - dla samochodów z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3. W tej klasyfikacji powalczy łącznie 12 załóg. Z kolei w klasie RO2 (silniki o poj. od 1400 do 1600 cm3) wystartuje 10 duetów kierowca/pilot. Cztery załogi będą rywalizować Pucharze Centro Rally, czyli kategorii dla zawodników dysponujących Fiatami Cinquecento i Seicento. W Pucharze Peugeota i Citroena, w którym walczą zawodnicy w samochodach rajdowych tych dwóch francuskich marek, organizatorzy przyjęli 9 zgłoszeń. Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku na starcie 7. Rajdu Zamkowego stanie liczna grupa kierowców uprawnionych do startu w rundach Mistrzostw Polski, dla których zawody w Będzinie są dobrym treningiem przed kolejnymi wyzwaniami w krajowym czempionacie. Dla tych zawodników przeznaczone są klasy gość 2WD i gość 4WD. W tej pierwszej zmierzy się dwanaście załóg. Na trasach inauguracyjnej rundy RSMŚl. nie zabraknie także samochodów z napędem na cztery koła. W takich konstrukcjach wystartuje sześć załóg - trzy w klasie gość 4WD i trzy w klasie RO Open N.

O tym kto wyjedzie z Będzina jako zwycięzca zdecydują wyniki odcinków specjalnych New-Tec (6,64 km) oraz Mazda Mirai Motors (6,51 km). Każdy z nich będzie przejeżdżany trzykrotnie. Pierwszy oes wytyczono na asfaltowych drogach Będzina i Dąbrowy Górniczej. Drugi odcinek to zupełnie nowa próba, wiodąca trasami w gminie Bobrowniki. Co ciekawe, drogi te nie były wykorzystywane wcześniej w Rajdzie Zamkowym. Na obu odcinkach znajdują się widowiskowe łączniki szutrowe.

ZOBACZ WIDEO Zapowiedź Rajdu Portugalii

7. Rajd Zamkowy rozpocznie się o 8 rano w niedzielę, 21 maja od ceremonii startu nieopodal będzińskiego zamku - na moście nad rzeką Przemszą w ciągu ulicy Czeladzkiej. Park serwisowy będzie zlokalizowany wzdłuż ulicy 11 listopada. Pierwszą rundę RSMŚl 2017 zakończy ceremonia mety zlokalizowana w tym samym miejscu co start. Finisz zawodów - w niedzielę od 15:35.

Harmonogram 7. Rajdu Zamkowego (21 maja 2017) – 1. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:

 • 8:00 – ceremonia startu (Będzin)
 • 8:21 – OS1: New-Tec (6,64 km)
 • 9:14 – OS2: Mazda Mirai Motors (6,51 km)
 • 10:05 – Serwis A: 30 min. (Będzin)
 • 10:56 – OS3: New-Tec (6,64 km)
 • 11:49 – OS4: Mazda Mirai Motors (6,51 km)
 • 12:40 – Serwis B: 30 min. (Będzin)
 • 13:31 – OS5: New-Tec (6,51 km)
 • 14:24 – OS6: Mazda Mirai Motors (6,51 km)
 • 15:35 – ceremonia mety (Będzin)Kto wygra 7. Rajd Zamkowy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.