Kajetan Kajetanowicz piąty w Rajdzie Niemiec. Ott Tanak powtórzył sukces sprzed roku.

Kajetan Kajetanowicz w swoim drugim starcie w rajdowych mistrzostwach świata WRC2 wywalczył kolejne punkty za 5. miejsce na mecie Rajdu Niemiec. Zwycięzca imprezy został Ott Tanak, który wraca do gry o tytuł w sezonie 2018.

Rafał Lichowicz
Kajetan Kajetanowicz Materiały prasowe / Kajetan Kajetanowicz
Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) od początku do końca Rajdu Niemiec liczył się w grze o końcowe podium w WRC2. Polski kierowca pilotowany przez Macieja Szczepaniaka, który jechał dopiero po raz drugi w MŚ w obecnym sezonie, finiszował ostatecznie jako piąty, tracąc czwartą pozycję na ostatnim odcinku specjalnym na rzecz reprezentanta gospodarzy Fabiana Kreima (Skoda Fabia R5).

Kolejny dobry występ w mistrzostwach świata zanotował również drugi z Polaków, Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5). Kierowca załogi z Przemysławem Mazurem na prawym fotelu, awansował dzięki temu na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu WRC2. Nowym liderem został triumfator Rajdu Niemiec, Jan Kopecky z Czech (Skoda Fabia R5).

W rywalizacji o triumf w generalnej klasyfikacji Rajdu Niemiec pierwszą pozycję obronił w ostatnim dniu zwycięzca 1. i 2. etapu Ott Tanak. Estończyk z fabrycznego teamu Toyoty powtórzył tym samym sukces sprzed roku za naszą zachodnią granicą, a przy okazji wygrał drugi rajd z rzędu (po triumfie w Rajdzie Finlandii) i trzeci w obecnym sezonie.

Tanak po cichu wraca więc do rywalizacji o mistrzostwo świata. Kierowca z Estonii jest wciąż trzeci w cyklu WRC, ale maleje jego dystans do prowadzącej dwójki. Lider cyklu Thierry Neuville w Niemczech dowiózł do mety drugie miejsce, mimo wielu problemów z samochodem. Belg zdobył także ważny punkt za piąte miejsce na Power Stage, który wygrał Sebastien Ogier.

Francuski kierowca, który broni tytułu mistrzowskiego zniwelował tym samym stratę z tytułu niższej lokaty w klasyfikacji generalnej rajdu. Ogier finiszował czwarty. W dużym stopniu zaważył na tym odcinek specjalny Panzerplatte, na którym przebił w sobotę oponę i stracił fotel wicelidera, będąc zmuszony do końca rajdu odrabiać pozycje.

Trzecie miejsce na podium zajął Esapekka Lappi, który po raz drugi w sezonie znalazł się w czołowej trójce (poprzedni Rajd Sardynii). W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata 27-letni Fin zajmuje rewelacyjne czwarte miejsce.

Do zakończenia sezonu 2018 pozostały cztery rajdy w kalendarzu WRC. Kolejną imprezą będzie Rajd Turcji (13-16 września). Po 9 imprezach mistrzowskich prowadzi wspomniany wcześniej Neuville (176 pkt.) przed Ogierem (149) i Tanakiem (136). W klasyfikacji producentów pierwszy jest Hyundai (254) przed Toyotą (241) i broniącym tytułu M-Sportem (224). Stawkę zamyka Citroen (159).