Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Najważniejszy rajd sezonu przed zawodnikami Dacia Duster Motrio Cup

Columna Medica Baja Poland to rajd zaliczany do najwyższej rangi zawodów rozgrywanych na naszym globie – Puchar Świata i Puchar Europy FIA w rajdach Baja.

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Dokładnie na tych samych trasach będą rywalizować zawodnicy pucharu organizowanego od siedmiu sezonów przez zespół Hołowczyc Racing.Najważniejsza rozgrywka sezonu odbędzie się już w dniach 1 – 4 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim. Bazą rajdu jest Szczecin, gdzie zlokalizowano miasteczko rajdowe. Jest to wyjątkowa okazja dla kibiców, aby zobaczyć pracę zespołów, porozmawiać z kierowcami i zobaczyć wyjątkowe samochody rajdowe fabrycznych zespołów, a także rajdowe Dacie, które zaskakują swoją skutecznością w rajdowych warunkach.


W piątek zostanie rozegrany odcinek kwalifikacyjny o długości 7,5 kilometrów. Prawdziwe wyzwanie dla zawodników stanowić będą dwie najdłuższe próby – każda po 216 kilometrów – rozgrywane w sobotę na Drawskim Poligonie. Zawodnicy Dacia Duster Motrio Cup mają przed sobą duże wyzwanie, na tak długich odcinkach należy bardzo dbać o auto, a także przez kilka godzin utrzymać najwyższy poziom koncentracji. Następnie zawodnicy wracają w okolice Szczecina – w niedzielę, w Dobrej, rozegrane zostaną dwa ostatnie odcinki specjalne o łącznej długości 50 kilometrów. Ceremonia mety przewidziana jest na wczesne popołudnie w niedzielę.


W klasyfikacji generalnej pucharu liderem jest Bartek Grabowski z Adamem Biniędą, z bardzo dużymi szansami na tytuł. Na drugim miejscu plasuje się Wojciech Musiał z Danielem Siatkowskim, ten doświadczony zawodnik od kilku sezonów startuje w Dacia Duster Motrio Cup. Najniższy stopień podium zajmuje teraz Bartek Wajzer z Patrykiem Sudołem – to tegoroczni debiutanci, którzy udowodnili, że prezentują bardzo dobre tempo. Poza wspomnianą trójką na starcie pojawi się doskonale znana rajdowym kibicom Anna Gańczarek-Rał. Na start w Baja Poland zdecydował się także Arek Białobrzeski – na co dzień mieszkający w USA – swój pierwszy start Dacią zaliczył podczas Polskiego Safari, jak sam mówi, połknął bakcyla.

Materiał Partnera Materiał Partnera

Bartek Grabowski:
„Naszym celem jest upragniona meta i piękne zakończenie sezonu 2022 .Oczywiście mamy apetyt na pierwsze miejsce ale jadąc swoim tempem bez zbędnego ryzyka.Z doświadczenia wiemy , że na tak długich odcinkach trzeba bardzo dbać i oszczędzać auto oraz utrzymać duży poziom koncentracji, co przy tak długich odcinkach jest sporym wyzwaniem dla załogi. Poligon w Drawsku, jak już nie raz odczuliśmy potrafi być bardzo zaskakujący, a trasa bardzo zmienna, od głębokiego, kopnego piachu po metrową wodę. Baja Poland jest największym wyzwaniem dla samochodów i załóg. Już nie możemy się doczekać...a co będzie, czas pokaże.”


Daniel Siatkowski:
Jeszcze niedawno patrząc na prognozę pogody, byliśmy z Wojtkiem mocno przerażeni, temperatury sięgające ponad trzydziestu stopni i ponad 200 kilometrowy odcinek specjalny, w który pokonujemy dwukrotnie, to byłoby piekło. Na szczęście temperatury się uspokoiły wiec jeśli nie będzie deszczu, zapowiada nam się fajna pogoda. Nie mamy wpływu na warunki, trzeba ścigać się w każdych. Co do samego rajdu to mamy swój pomysł na ten start – poprzednie dwie edycje w naszym wykonaniu były całkiem dobre, ponieważ pojechaliśmy rozważnie i taktycznie. Meta była najważniejszym celem. W tym roku mamy dokładnie takie samo założenie – Baja Poland to rajd, na którym trzeba być na mecie i wynik przyjdzie sam. Oczywiście będzie ciężko bo to bardzo długi rajd ale meta jest najważniejsza. Do zobaczenia!


Bartek Grabowski:
„W zeszłym roku startowaliśmy w Baja Poland w Pucharze Polski i uzyskaliśmy bardzo dobry wynik. Założenia na tegoroczną edycję są takie, aby przełamać pechową passę pierwszych odcinków. Kiedy mamy problemy, zawsze pojawiają się na pierwszym oesie. Niektórzy, łącza to z nieobecnością na rajdach naszego Dyrektora Sportowego Andrzeja Skalskiego . W zeszłym roku nie było Andrzeja na jednym rajdzie, to urwaliśmy koło, w tym roku był na inauguracyjnym, to wygraliśmy, a potem uszkodzona felga , usterka silnika , Przasnysz usterka układu chłodzenia. Obowiązki rodzinne to rzecz nadrzędna, każdy to wie, jednak teraz Andrzej musi być z nami!”


Anna Gańczarek-Rał:
„W zeszłym roku startowałam jedynie w Baja Poland Series, skróconej wersji rajdu. Zajęliśmy wtedy z Xavierem Panserim 2 miejsce. Zawody były bardzo wymagające, a jechaliśmy tylko część całego rajdu. Dlatego przed moim debiutem w Baja Poland jestem bardzo ciekawa ponad 200 kilometrowych odcinków i ile czasu będziemy je jechać. Przygotowuję się, tak jak do poprzednich startów - duży nacisk kładę na formę fizyczną, z tą różnicą, że dołożyłam do tego jeszcze symulator wyścigowy, który pożyczył mi mój pilot Damian Syty. Złoty człowiek :) Co sprawia mi największą frajdę na Baja Poland to długie odcinki. No i lubię również ten podmuch światowości ;)”


Arkadiusz Białobrzeski:
„Przed nami kolejna przygoda rajdowa w Polsce i to na skalę światowa, runda Pucharu Świata w Cross Country - Baja Poland. Już jestem spakowany i gotowy do wylotu. Po ostatniej imprezie – rajdzie Polskie Safari spodobało mi sie i postanowiłem pojechać kolejny rajd z Hołowczyc Racing w pucharze Dacia Duster Motrio Cup. Tym razem będzie to rajd z „najwyższej połki” w Cross Country, który zapowiada się na super wymagający technicznie i fizycznie. Dwa sobotnie odcinki o długości ponad 200km każdy to będzie prawdziwy maraton! Jestem bardzo podekscytowany ponieważ lubię takie ekstremalne wyzwania. Celem jak zawsze jest meta i fajna przygoda, ale chcemy również trochę porywalizować z innymi, bardziej doświadczonymi zawodnikami z Dacia Duster Motrio Cup.”

Materiał Partnera Materiał Partnera

Program rajdu Columna Medica Baja Poland 2022


2 września - Piątek
08.00-20.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 - Odcinek Testowy - Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 - Start Honorowy - Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 - Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” - Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS - Netto Arena Szczecin


3 września - Sobota
08.00-20.00 - Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie - Pas Ćwiczeń Taktycznych - Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” - Poligon Drawski
Od 14.20 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” - Poligon Drawski


4 września - Niedziela
08.00-16.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 12.05 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 14.30 - Ceremonia Mety - Netto Arena Szczecin


Zapraszamy!

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×