To oni tworzyli historię. Poczet mistrzów i medalistów igrzysk olimpijskich w tenisie

Marcin Motyka

Barcelona 1992

Męski turniej singla barcelońskich igrzysk miał sensacyjny przebieg. Do półfinału dotarł tylko jeden z dziesięciu najwyżej rozstawionych tenisistów - Goran Ivanisević. Pete Sampras, Jim Courier, Boris Becker, Stefan Edberg czy Michael Chang nie przebrnęli III rundy. Tę hekatombę faworytów wykorzystał Marc Rosset. Szwajcar, wówczas 37. gracz globu, zdobył złoto, w finale pokonując 7:6(2), 6:4, 3:6, 4:6, 8:6 Jordiego Arrese.

Zupełnie inna sytuacja miała miejsce w turnieju pań. Siedem najwyżej rozstawionych tenisistek zameldowało się w ćwierćfinale, a 1/2 finału wystąpiły cztery najlepsze. Steffi Graf była blisko powtórzenia wyczynu z Seulu, lecz w meczu o złoto uległa 6:3, 3;6, 4:6 Jennifer Capriati.