Złota drużyna Wagnera, gest Kozakiewicza. Polscy sportowcy potrafili zszokować na igrzyskach

Szymon Łożyński

1972 r. IO w Monachium (złoto polskich piłkarzy)

Eliminacje do najważniejszej imprezy czterolecia przypominały drogę przez mękę. Z trudem bo z trudem, ale Biało-Czerwoni wyeliminowali Bułgarię i pojechali do Monachium. W Niemczech polska piłka reprezentacyjna osiągnęła pierwszy wielki sukces. Polacy stanęli na najwyższym stopniu podium, w finale pokonując Węgrów 2:1. Niekwestionowanym bohaterem polskiej drużyny był Kazimierz Deyna, który strzelił wówczas dziewięć bramek. Po tym sukcesie podopieczni Kazimierza Górskiego poszli za ciosem i dwa lata później zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, które odbyły się w RFN i Berlinie Zachodnim.