Rio 2016: dominacja Amerykanów i rekord Europy w finale na 200 metrów stylem grzbietowym

Mistrzem olimpijskim na dwieście metrów stylem grzbietowym został Amerykanin Ryan Murphy, srebro przypadło w udziale Australijczykowi Mitchellowi Larkinowi, a brąz przyjedzie do Europy razem z Evgenym Rylovem.

Aneta Szypnicka-Staniec
PAP/EPA / ESTEBAN BIBA

Bez mistrza Europy i wicemistrza świata - Radosława Kawęckiego odbył się finał na dwieście metrów stylem grzbietowym. Najlepszy Polak poległ na tym dystansie już w eliminacjach. W finałowej ósemce znalazło się tylko dwóch zawodników ze Starego Kontynentu - Christian Diener i Evgeny Rylov. Ten drugi zaprezentował się z bardzo dobrej strony i zdobył brązowy medal, przy okazji bijąc rekord Europy pierwszym czasem poniżej 1:54 minuty.

Zwyciężył Ryan Murphy i potwierdził dominację Stanów Zjednoczonych na tym dystansie - ostatni raz zawodnik spoza USA na najwyższym stopniu olimpijskiego podium stał w 1992 roku w Barcelonie.

Srebrny medal przypadł w udziale Mitchellowi Jamesowi Larkinowi. Australijczyk doskonale rozpoczął wyścig, ale już na trzech kolejnych długościach basenu dał się wyprzedzić Murphy'emu.