QUIZ

QUIZ: To były wielkie niespodzianki igrzysk. Pamiętasz?

Jedni sensacyjnie wskakiwali na podium, inni zdobywali złoto igrzysk olimpijskich. Byli też tacy, którzy przezwyciężali swoje słabości i przerywali dominacje hegemonów. Pamiętasz te niespodzianki i sensacje? Udowodnij!

1/10
Reprezentacja Polski w piłce nożnej sprawiła sensację na najważniejszej imprezie sportowej świata. Zespół Kazimierza Górskiego osiągnął coś, czego nikt się wówczas nie spodziewał - zdobył złoto olimpijskie. Gdzie odbywały się wówczas igrzyska?
w Rzymie
w Monachium
w Moskwie
2/10
Aleksander Karelin przez 13 lat był niepokonanym zapaśnikiem wagi superciężkiej. Zdominował rywalizację tak, że nazywano go "Eksperymentem", sugerując, że powstał w laboratorium. Rosjanin został jednak zatrzymany przez Amerykanina Rulona Gardnera, który uniemożliwił mu zdobycie czwaretgo złota olimpijskiego. Kiedy doszło do tej sensacji?
w 2000 roku w Sydney
w 2004 roku w Atenach
w 2008 roku w Pekinie
3/10
Nie tylko piłkarze zaskoczyli w Monachium. Jeden z naszych kulomiotów przerwał w 1972 roku dominację Amerykanów, którzy wygrywali od... 1936 roku! Na dodatek wcześniej nic nie wskazywało na to, że zdoła choćby stanąć na podium. Z poprzednich igrzysk wracał bowiem bez medalu. A jednak w Niemczech został mistrzem. O kim mowa?
Kazimierz Lipień
Jan Szczepański
Władysław Komar
4/10
Wilma Rudolph miała ciężkie dzieciństwo. Wiecznie chorowała i to zwykle poważnie. W wieku 12 lat rozpoczęła przygodę ze sportem, a osiem lat później zdobyła aż trzy złote medale na igrzyskach olimpijskich w Rzymie. To była ogromna sensacja. W jakiej dyscyplinie sportu startowała Rudolph?
pływanie
bieganie
szermierka
5/10
W 1992 roku po raz pierwszy zawodowi koszykarze ze Stanów Zjednoczonych zagrali na igrzyskach olimpijskich. Powstał wówczas Dream Team. Amerykanie zdobyli złoto, co powtórzyli w Atlancie i Sydney. Ich dominacja została sensacyjnie przerwana w 2004 roku w Atenach. Kto wtedy zdobył złoto?
Argentyna
Grecja
Hiszpania
6/10
W Atenach doszło do jeszcze jednej gigantycznej niespodzianki. W sztafecie mężczyzn 4x100 metrów murowanymi faworytami do złota byli Amerykanie. W końcu w ich składzie byli złoty i brązowy medalista oraz czwarty zawodnik w biegu na 100 metrów. Tymczasem to nie oni zostali mistrzami olimpijskimi. Kto zdobył złoto?
Jamajka
Nigeria
Wielka Brytania
7/10
W 1976 roku w Montrealu sporego kalibru niespodziankę sprawił Jacek Wszoła. Utalentowany, bo wówczas zaledwie 20-letni skoczek wzwyż, świetnie spisał się w konkursie finałowym. Polak stanął na podium, choć nikt się tego nie spodziewał. Jakiego koloru zdobył medal?
złoty
srebrny
brązowy
8/10
W Sydney zupełnie niespodziewanie mistrzynią olimpijską w rzucie młotem została Kamila Skolimowska, która później zdobyła jeszcze dwa medale mistrzostw Europy. Ile miała lat wybitna zawodniczka w czasie występu na igrzyskach olimpijskich?
17
20
22
9/10
W 1988 roku po złoto w pływaniu na dystansie 100m stylem motylkowym sięgnął Anthony Nesty. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że on - podobnie jak jego kraj - byli właściwie nieznani. Mimo to w finale pływak spisał się rewelacyjnie i wygrał z mocnymi rywalami. Jaki kraj reprezentował Nesty?
Wybrzeże Kości Słoniowej
Surinami
Trynidad i Tobago
10/10
W 1964 roku doszło do fantastycznego biegu na 10 000 metrów, w którym pierwsze - i jedyne jak dotąd - złoto zdobył Amerykanin. Do ostatnich metrów trwała pasjonująca walka między trzema zawodnikami, ale ostatecznie najszybszy okazał się Billy Mills. Wyprzedził on Tunezyjczyka Mohammeda Gammoudiego oraz ówczesnego rekordzistę świata i zarazem faworyta do złota. O kim mowa?