Rio 2016: Damian Zieliński szósty w bardzo kontrowersyjnym finale keirinu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Rio 2016 - kolarstwo torowe - Damian Zieliński
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Rio 2016 - kolarstwo torowe - Damian Zieliński
zdjęcie autora artykułu

Damian Zieliński zajął szóste miejsce w kontrowersyjnym finale keirinu podczas igrzysk olimpijskich 2016. Na dziewiątej pozycji uplasował się Krzysztof Maksel.

Finał przerwano, ponieważ dwóch kolarzy wyprzedziło tylne koło skutera zanim ten zjechał z toru. Jason Kenny i Azizulhasni Awang złamali przepisy, ale nie zostali zdyskwalifikowani. Wyścig rozpoczęto ponownie i nastąpiła podobna sytuacja. Tym razem przedwcześnie sprint rozpoczął Joachim Eilers, lecz i jego nie ukarano.

Za trzecim razem zmagania udało się już przeprowadzić. Dwa okrążenia przed końcem Damian Zieliński zajmował drugą pozycję. Później objął nawet prowadzenie, ale nie utrzymał mocnego tempa i wyprzedzili go pozostali finaliści. Złoty medal zdobył Kenny. Drugi był Matthijs Buchli. Jako trzeci linię mety minął Awang.

34-letni Zieliński znakomicie spisał się we wcześniejszych fazach keirinu. Wygrał wyścig pierwszej rundy, a w następnej zajął drugą pozycję.

Kenny zdobył siódmy medal igrzysk olimpijskich w karierze, szósty złoty, a trzeci podczas zmagań w Rio de Janeiro - wcześniej stanął w Brazylii na najwyższym stopniu podium sprintu: drużynowego oraz indywidualnego. W 2012 roku wywalczył dwa złota (również w obu sprintach), a w 2008 - złoto z zespołem, a także srebro indywidualnie.

MiejsceZawodnikKrajCzas
1.Jason KennyWielka Brytania10.113
2.Matthijs BuchliHolandia+0.040
3.Azizulhasni AwangMalezja+0.085
4.Joachim EilersNiemcy+0.110
5.Fabian PuertaKolumbia+0.113
6.Damian ZielińskiPolska+0.594

Na dziewiątej pozycji został sklasyfikowany Krzysztof Maksel, który był trzeci w rozegranej przed finałem rywalizacji zawodników o miejsca od siódmego do dwunastego.

ZOBACZ WIDEO Naja i Mikołajczyk z medalami olimpijskimi (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: