Ta kwota jest wprost porażająca. W latach 2013-16 związki sportowe otrzymały ponad 380 milionów złotych państwowych dotacji. Nie wiadomo, ile dołożyli do tego sponsorzy prywatni, dlatego też nie bierzemy ich pod uwagę w obliczeniach.
Najwięcej w historii wydał Polski Komitet Olimpijski, który miał wielkie trudności z ulepieniem budżetu. Jeszcze przed startem zmagań w Rio de Janeiro PKOl wydał ponad 15 milionów złotych, a kwota ta urosła. Niemniej warto tu podkreślić, że wszystkie wydane środki pochodzą od sponsorów.
Łącznie ponad 900 tysięcy złotych otrzymają polscy sportowcy, którzy na igrzyskach spisali się znakomicie i zdołali stanąć na podium. Tym samym śmiało można założyć, że PKOl ostatecznie przeznaczył ok. 16,5 mln złotych.
Zatem przygotowania do startu w Rio razem z kosztami występów wyniosły aż 400 milionów złotych. To olbrzymia suma. Warto dodać, że do Brazylii poleciało 240 Polaków. Najliczniejszą grupę stanowili lekkoatleci. To właśnie Polski Związek Lekkiej Atletyki mógł liczyć na największe wsparcie z budżetu. Poza tym w tej dyscyplinie zdobyliśmy najwięcej medali na igrzyskach (trzy).
Przeliczając, z powyższych danych wynika, że jeden medal w Rio de Janeiro kosztował ponad 36 milionów złotych. To wprost astronomiczna kwota.
ZOBACZ WIDEO Jak świat zapamięta Rio po igrzyskach? (źródło TVP)
{"id":"","title":""}
Sport oprocz wspanialej rywalizacji, to wielki biznes...dla wszystkich!
Ktoś zaraz powie, że tak nie można... A to nib Czytaj całość
Na sport zalujecie , nie pojda tam to wezma cwaniaczki i zezra sami.
Ciekawe ile inne kraje powydawaly.......byscie Czytaj całość
Niby zaglądać do budżetu mamy prawo - w części dotyczącej środków publicznych. Bo wara od sponsorów - ich pieniądze, ich decyzje.
Naprawdę to zimna Czytaj całość