Złoty dzień Polaków! Biało-Czerwoni w czołówce klasyfikacji medalowej!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/JONATHAN BRADY  /
PAP/EPA / EPA/JONATHAN BRADY /

Kolejny kapitalny dzień Polaków! Biało-Czerwoni zdobyli pięć medali na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w tym dwa złote. W klasyfikacji medalowej nasi reprezentanci awansowali o dwie pozycje i są obecnie w czołowej dziesiątce!

Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień - brąz

Nie udało się wprawdzie naszym reprezentantom przebić do wielkiego finału, ale w meczu o podium nie zawiedli. Polacy pewnie pokonali Francuzów i tym samym zdobyli brązowy medal w tenisie stołowym w klasie 9-10.

Dla Grudnia to już drugi krążek wywalczony w Rio de Janeiro. Wcześniej niespełna 25-letni zawodnik był trzeci indywidualnie.

Anna Harkowska - srebro

Polka została wicemistrzynią paraolimpijską w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 70 kilometrów w klasie C4/5. Nasza reprezentantka fantastycznie spisała się w drugiej części dystansu. Harkowska rozpoczęła przeciętnie, po 30 kilometrach była na osiemnastym miejscu, ale później dała z siebie wszystko i... zdobyła srebro.

To jej drugi medal w Rio. Wcześniej również zdobyła srebro, ale w jeździe indywidualnej na czas. Ogółem to jej piąty medal wywalczony na igrzyskach. Cztery lata temu zdobyła trzy srebrne krążki.

Janusz Rokicki - srebro

42-letni zawodnik powtórzył wyczyn z Londynu oraz Aten. Nasz reprezentant ponownie został wicemistrzem paraolimpijskim w pchnięciu kulą w klasie F56/57.

Polak miał bardzo udany początek rywalizacji. W drugiej próbie pchnął na odległość 14.21 metra i objął prowadzenie w konkursie. Ale potem do gry wkroczył Guoshan Wu z Chin, który pchnął najdalej w tym sezonie i wskoczył na pierwsze miejsce. W kolejnych próbach Rokicki walczył, ale ostatecznie nie zdołał pokonać Wu.

Iwona PodkościelnaAleksandra Tecław - złoto

Polki jeszcze przed startem natrafiły na kilka trudności, ale zdołały się z nimi uporać, a na trasie były bezkonkurencyjne. Biało-Czerwone triumfowały w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego tandemów w kategorii B.

Nasze reprezentantki spisały się fenomenalnie. Na dystansie 69 kilometrów, który pokonały w czasie 1:58:02, nie miały sobie równych. Na metę wjechały niespełna minutę przed drugim tandemem - zawodniczkami z Irlandii.

Mamy to!!!!!!!󾭞󾭞󾭞󾭞󾭞󾭞 Złoto w turnieju drużynowym!󾌧󾌧 Pierwszy raz w historii wygralysmy z Chinkami! 󾌧󾭞󾮖󾮗 Gold at team events! 󾭞󾭞󾭞󾭞󾭞 First time ever we beat China!󾭞󾮗󾮖 Extremly happy!󾌧

Opublikowany przez Natalia Partyka na 17 wrzesień 2016
Natalia Partyka, Karolina Pęk, Katarzyna Marszał - złoto

Niesamowity sukces naszej drużyny. Polki rewelacyjnie spisywały się od samego początku rywalizacji. W świetnym stylu awansowały również do finału paraolimpijskiego w Rio de Janeiro.

Ale to nie one były faworytkami walki o złoto, lecz Chinki, które broniły tytułu wywalczonego przed czterema laty. Nasze pingpongistki zagrały jednak fantastycznie - po nieudanym początku zdołały się podnieść i ostatecznie wygrały z mocnymi rywalkami.

Warto dodać, że to piąte złoto w karierze Natalii Partyki, ale pierwsze w drużynie. Wszystkie pozostałe wywalczyła indywidualnie.

Biało-Czerwoni powiększyli swój dorobek aż o pięć medali, w tym dwa złote. To zaowocowało kolejnym awansem w klasyfikacji medalowej. Polacy przesunęli się o dwie pozycje i wskoczyli do czołowej dziesiątki!

Na dodatek nasi reprezentanci uzbierali w Rio więcej medali niż w Londynie (36) i Pekinie (30). Są to zatem nasze najlepsze igrzyska paraolimpijskie od dwunastu lat! W Atenach Biało-Czerwoni zdobyli aż 50 medali.

W czołówce nie doszło do zmian. Na prowadzeniu są reprezentanci Chin, którzy dotychczas uzbierali aż 237 krążków. Za nimi plasują się Brytyjczycy oraz Ukraińcy.

Igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janeiro potrwają do niedzieli (czasu brazylijskiego).