Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Znakomite igrzyska w wykonaniu Polaków. Biało-Czerwoni w czołówce klasyfikacji medalowej!

Patryk Kurkowski
Patryk Kurkowski

Byli też i tacy Biało-Czerwoni, którzy wywalczyli więcej niż jeden medal. Jako jedyna dwa złote krążki zdobyła Natalia Partyka. 27-letnia zawodniczka ogółem ma ich na swoim koncie aż 5! Co warto podkreślić, w indywidualnych zmaganiach na igrzyskach nie przegrała od 16 lat. A to jeszcze nie koniec, bo Polka ma wystąpić za cztery lata w Tokio.

Złoto i srebro wywalczył natomiast Rafał Wilk. Były polski żużlowiec po raz kolejny znakomicie spisał się na ważnej imprezie. Wprawdzie nie udało mu się powtórzyć wyczynu sprzed czterech lat (dwa mistrzostwa paraolimpijskie), ale jego dorobek w Rio i tak jest imponujący.

ZOBACZ WIDEO Jerzy Janowicz: nie jest fajnie, kiedy kibice mnie obrażają

Nasi sportowcy najlepiej spisali się na stadionie lekkoatletycznym. To tam wywalczyli bowiem niemal połowę dorobku, bo aż 17 medali. Znakomicie poszło nam również w tenisie stołowym. Na ten sukces składa się nie tylko dorobek Partyki, ale też kilku innych pingpongistów, którzy w sumie wywalczyli 8 krążków. Do tego pięć medali zdobyliśmy w kolarstwie, z czego 2 złote i 3 srebrne.

Polscy medaliści igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro:

Złote: Ewa Durska (pchnięcie kulą T20), Maciej Lepiato (skok wzwyż T44), Maciej Sochal (rzut maczugą F31/32), Natalia Partyka (tenis stołowy C10), Rafał Wilk (kolarstwo ręczne - indywidualna jazda na czas H4), Jakub Tokarz (kajakarstwo KL1), Barbara Niewiedział (bieg na 1500 metrów T20), Polska (tenis stołowy C6/10 w składzie Natalia Partyka, Karolina Pęk, Katarzyna Marszał), Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (kolarstwo - wyścig ze startu wspólnego tandemów w kategorii B)

Srebrne: Robert Jachimowicz (rzut dyskiem F52), Bartosz Tyszkowski (pchnięcie kulą F41), Wojciech Makowski (pływanie - 100 m st. grzbietowym S11), Michał Derus (bieg na 100 m T45/46/47), Krystyna Siemieniecka (tenis stołowy - gra pojedyncza C11), Alicja Fiodorow (bieg na 100 m T47 oraz bieg na 200 m T47), Patryk Chojnowski (tenis stołowy - gra pojedyncza C10), Daniel Pek (bieg na 1500 m T20), Rafał Czuper (tenis stołowy - gra pojedyncza C2), Anna Harkowska (kolarstwo - indywidualna jazda na czas C5), Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów w kat. +86 kg), Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą F34), Karolina Kucharczyk (skok w dal T20), Rafał Wilk (kolarstwo ręczne - wyścig ze startu wspólnego H4), Polska (szermierka na wózkach - floret drużynowo w składzie Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender), Anna Harkowska (kolarstwo - wyścig ze startu wspólnego C4/5, Janusz Rokicki (pchnięcie kula F56/57).

Brązowe: Anna Trener-Wierciak (skok w dal T38), Adrian Castro (szermierka na wózkach - szabla indywidualnie kat. B), Oliwia Jabłońska (pływanie - 100 m st. motylkowym S9), Piotr Grudzień (tenis stołowy - gra pojedyncza C8), Katarzyna Piekart (rzut oszczepem F45/46), Karolina Pęk (tenis stołowy - gra pojedyncza C9), Barbara Niewiedział (bieg na 400 m T20), Kamila Kubas (kajakarstwo - sprint KL1), Polska (szermierka na wózkach - szpada drużynowo w składzie Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa), Milena Olszewska (łucznictwo - łuk olimpijski kat. open), Lech Stoltman (pchnięcie kulą F55), Polska (tenis stołowy - gra drużynowa C9/10 w składzie Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki).

Jak oceniasz postawę Polaków na igrzyskach paraolimpijskich w Rio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (8):

 • Paweł Jaroń Zgłoś komentarz
  Dlaczego tak mało jest mówione o sportowcach z paraolimpiady. zdobyli cztery razy więcej medali niż zdrowi z igrzysk.
  • Johnydegun21 Zgłoś komentarz
   Cytat - ''27-letnia zawodniczka ogółem ma ich na swoim koncie aż 5! Co warto podkreślić, w indywidualnych zmaganiach na igrzyskach nie przegrała od 16 lat. '' - Czy wy matoly nie
   Czytaj całość
   zastanawiacie sie co piszecie ? Jesli jestescie matolami szkolnymi co wciaz udowadniacie to czy chociaz nie macie jednej, bystrej osoby, ktora po owych matolach moze sprawdzac i ewentualnie robic korekte ?
   • MrExploder Zgłoś komentarz
    Czemu mają niepełnosprawni nie brać w tym udziału? Ja osobiście nie widzę nic złego w tym jak to teraz jest, czyli sprawny przeciw sprawnemu, niepełny przeciw niepełnemu. Jak komuś to
    Czytaj całość
    nie pasuje to pewnie nasłuchał się Korwina i tyle. Szachy dla debili to moim zdaniem nietrafione porównanie, bo ci którzy biorą udział w swoich dyscyplinach są w stanie je wykonywać. Na dobrą sprawę, to "debile" też mogą grać, tylko no efekty będą średnie.
    • Henryk Kaszuba Zgłoś komentarz
     Nie zamierzam marudzić ...jednak brak ekipy Rosyjskiej w oczywisty sposób przysporzył nam parę medali więcej .
     • Romuald Kasprzyk Zgłoś komentarz
      PANIE I PANOWIE MOJE SUPER SZCZERE GRATULACJE ZA HART DUCHA I WOLĘ ZWYCIĘSTWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
      • Krzysztof Ziółkowski Zgłoś komentarz
       Paramedale na paraolimpiadzie to paranoja poranionych pomysłów. Nie mam nic przeciwko niepełnosprawnym, ale igrzyska w których biorą udział karły i ludzie mocno okaleczeni, często
       Czytaj całość
       zdeformowani są po prostu imprezą której ja osobiście oglądać nie chcę.
       • Janusz Koper Zgłoś komentarz
        To "zasługa" polskiej służby zdrowia.W Polsce jest więcej kalek niż zdrowych ludzi.Często złamane kończyny zamiast leczyć,po prostu się obcina!
        • MarcinBRzeznik Zgłoś komentarz
         Brawo Oni! Szkoda że w tv i radio prawie o tym nie wspominają.