ANOC skupia aktualnie 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich będących członkami Międzynarodowego Komitet Olimpijskiego. We wtorek po raz trzeci w historii doszło do uroczystego spotkania, podczas którego wręczono specjalne nagrody dla sportowców za szczególne osiągnięcia, tym razem w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.
- Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro dostarczyły nam wielu niezapomnianych przeżyć, których autorami byli sportowcy z całego świata. Oni na zawsze pozostaną w naszych sercach. To ich ciężka praca i zaangażowanie przełożyły się na sukces igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, dlatego ważne jest, aby ich osiągnięcia odpowiednio wynagrodzić - powiedział Ahmed Al-Fahad Al-Ahmed Al-Sabah, prezydent ANOC.
Celem ANOC nie jest wyróżnianie multimedalistów, ale tych sportowców, którzy poprzez swoje sukcesy w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju idei Ruchu Olimpijskiego zarówno w jak i poza granicami swojego kraju. Przyznawane im nagrody pokazują siłę sportu do jednoczenia różnych kultur i narodów.
Najlepszą sportsmenką igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro została uznana tenisistka Monica Puig, która zdobyła dla Portoryko historyczny złoty medal. Jej sukces odbył się szerokim echem na pogrążonej w kryzysie ekonomicznym wyspie i został przyjęty z wielką radością. Sama triumfatorka tenisowego turnieju singla zadedykowała medal rodakom.
ZOBACZ WIDEO Nowiński: ten styl biało-czerwonych... Jestem zaskoczony (źródło: TVP SA)
{"id":"","title":""}
Najlepszym sportowcem wybrano lekkoatletę Wayde'a van Niekerka. Reprezentant RPA w wielkim stylu sięgnął po złoty medal olimpijski w biegu na 400 metrów, a przy okazji z czasem 43,03 sek. pobił 17-letni rekord świata należący do wielkiego Michaela Johnsona.
Za najlepszą drużynę męską uznano reprezentację Fidżi, która sięgnęła po historyczne złoto w rugby siedmioosobowym. Z kolei najlepszym zespołem kobiecym wybrano brytyjskie hokeistki. Wielka Brytania została zresztą uznana za najlepszą reprezentację całych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Specjalną nagrodę przyznano także brazylijskiej judoczce Rafaeli Silvie, która sięgnęła po złoty medal w kat. do 57 kg. W szczególny sposób wyróżniono również olimpijską reprezentację uchodźców.