Nie żyje Clive Rowlands

Świat rugby pogrążył się w żałobie. W wieku 85 lat zmarł Clive Rowlands, słynny zawodnik, a później trener reprezentacji Walii.

Dawid Franek
Dawid Franek
Clive Rowlands Getty Images / Na zdjęciu: Clive Rowlands
W latach 1963-1965 Clive Rowlands rozegrał 14 spotkań dla reprezentacji Walii. Co ciekawe, był kapitanem drużyny w każdym meczu, w którym grał. To niespotykane zjawisko. Wywalczył z kadrą w 1964 roku Puchar Pięciu Narodów. Wówczas razem z Walią to trofeum dzieliła Szkocja.

Po przejściu na emeryturę Rowlands był trenerem reprezentacji Walii w latach 1968-1974, stając się najmłodszą osobą na tym stanowisku. Był to pomyślny okres dla Walii, ponieważ w 1971 roku kadra wygrała Wielkiego Szlema pierwszy raz w historii.

Prowadził zespół także w 1987 roku na inauguracyjnym Pucharze Świata. Wówczas Walia zajęła doskonałą trzecią lokatę. Później w latach 1989-1990 był szefem Walijskiego Związku Rugby. W 2013 roku został wprowadzony do walijskiej galerii sław sportu.

Zmagał się z wieloma przeciwnościami losu. BBC przypomniało, że dwa razy w życiu udało mu się pokonać poważną chorobę, spędzając dwa lata w sanatorium jako dziecko walczące z gruźlicą - chorobą, która pochłonęła życie jego siostry Megan - a następnie na początku lat 90. pokonał raka jelita grubego.

Clive Rowlands zmarł 29 lipca. Miał 85 lat.

Czytaj także:
Nie żyje Nick Koster. Miał 34 lata

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×