Największy sukces w historii polskiego short-tracku! Natalia Maliszewska wicemistrzynią świata

Natalia Maliszewska dokonała niemożliwego! Polka zdobyła pierwszy medal dla Polski w historii MŚ w short-tracku. Na 500 m przegrała tylko z mistrzynią olimpijską z Pjongczangu na 1500 m, Choi Min-jeong.

Marcin Górczyński
Natalia Maliszewska PAP / Grzegorz Momot / Natalia Maliszewska
Do tej pory Polka trzykrotnie stawała na podium Pucharu Świata, w tym na drugim stopniu w Montrealu (2015 r.). Mistrzostwa globu zaplanowano właśnie na tym kanadyjskim torze i Natalia Maliszewska ponownie pokazała, że czuje się na nim znakomicie. Sam awans do finału był już dużego kalibru niespodzianką, po drodze minimalnie pokonała utytułowaną Chinkę Li Jinyu.

W decydującym wyścigu Polka spisała się fenomenalnie, nie poradziła sobie tylko z Koreanką Choi Min-jeong. Zwyciężyła z Chinką Qu Chunyu, dopiero na piątej lokacie skończyła faworyzowana Kanadyjka Kim Boutin, która wywróciła się na trasie.

Medal Maliszewski jest olbrzymim zaskoczeniem, jeszcze nigdy Biało-Czerwoni nie stanęli na podium MŚ. Polka z niezłej strony pokazała się podczas igrzysk w Pjongczangu, po ambitnej walce odpadła w ćwierćfinale 500 m, ale krążek wydawał się nierealnym marzeniem. Short-track jest bowiem sportem zdominowanym głównie przez Azjatów, z Koreańczykami na czele.

"Polskie" medale w tej dyscyplinie to rzadkość. Srebro ME 2011 zdobyła siostra Natalii, Patrycja Maliszewska. W 2013 roku sztafeta (m.in. z Natalią Maliszewską) wywalczyła brąz mistrzostw Starego Kontynentu, dwa lata później złoto.