Złote drużyny dwóch epok - mistrzowie świata z 2014 roku i z 1974 roku

Olga Krzysztofik
Olga Krzysztofik
Mistrzowie świata, mistrzowie tie-breaków

Wartość zespołu poznaje się w trudnych chwilach, w tym w decydujących setach, czyli tie-breakach. Do złotej drużyny Wagnera przylgnęło określenie mistrzów piątej partii, teraz ten tytuł współdzielą z kadrą prowadzoną przez Antigę.

Matematyka przemawia sama za siebie. W roku 1974 Polacy rozegrali jedenaście meczów, losy trzech z nich rozstrzygały się po tie-breakach, a wszystkie trzy zostały wygrane przez naszych siatkarzy. Natomiast w roku 2014 biało-czerwoni zagrali w trzynastu spotkaniach, z których cztery były pięciosetowe i, ponownie, wszystkie zakończyły się triumfem naszych reprezentantów.

Nie były to błahe zwycięstwa, a triumfy w arcyważnych starciach. Podopieczni Wagnera wszystkie tie-breaki rozegrali w najważniejszej, czyli finałowej fazie mistrzostw. Najpierw, po dramatycznej walce, pokonali oni ZSRR, potem wyższość mistrzów piątego seta musieli uznać również rywale z Czechosłowacji i NRD. Natomiast zespół Antigi pierwszego tie-breaka rozegrał w drugiej fazie mistrzostw, gdy w meczu z Iranem walczył o pozostanie w walce o awans do najlepszej szóstki mundialu. Ten pojedynek zakończył się zwycięstwem, w pięciu setach biało-czerwoni pokonali również Francuzów, a w trzeciej rundzie Brazylijczyków i Rosjan.

Ogromny sukces po nieudanych sezonach

Dokładnie 28 października 1974 roku, zwycięstwem nad Japonią, Polacy zapewnili sobie tytuł mistrzów świata. Tym samym udało im się sięgnąć po - jeszcze do niedawna - największy sukces w historii czempionatu. Choć w latach 60. ubiegłego wieku biało-czerwoni sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Europy oraz srebrny krążek Pucharu Świata, to występom w kolejnych latach towarzyszyło uczucie niedosytu z powodu zmarnowanych szans na znalezienie się na podium ważnych imprez.

Z niedosytem łączyły się także zmagania kadry narodowej w ostatnich latach. Sukcesy skończyły się w roku 2012 w Lidze Światowej, a począwszy od igrzysk olimpijskich w Londynie biało-czerwoni nie wykorzystywali szans na osiągnięcie dobrych rezultatów. Po półtora sezonu zawodów nasza reprezentacja powtórzyła historyczny już sukces, w dniu 21 września 2014 roku zespół Antigi sięgnął bowiem po złoty medal mistrzostw świata. Czterdzieści lat temu drużyna Wagnera poszła za ciosem i zdobyła również tytuł mistrzów olimpijskich. Czy Antiga poprowadzi naszą kadrę na najwyższy stopień podium igrzysk olimpijskich w Rio?
Reprezentacja Polski - najlepszy zespół Mistrzostw Świata 2014 Reprezentacja Polski - najlepszy zespół Mistrzostw Świata 2014
Mistrzowie Świata z 1974 roku: Edward Skorek, Ryszard Bosek, Stanisław Gościniak, Tomasz Wójtowicz, Wiesław Czaja, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Stefański, Zbigniew Zarzycki, Włodzimierz Sadalaski, Aleksander Skiba. Trenerzy: Hubert Jerzy Wagner, Andrzej Warych.

Mistrzowie Świata z 2014 roku: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Mariusz Wlazły, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski, Marcin Możdżonek, Mateusz Mika. Trenerzy: Stephane Antiga, Philippe Blain.

Czy Polacy będą w stanie zdobyć złoty medal podczas IO w roku 2016?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×