ME: Łotysze mistrzami Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Aleksandr Samoilovs i Janis Smedins sięgnęli w Klagenfurcie po tytuł najlepszej pary Starego Kontynentu. Dwa kolejne miejsca na podium przypadły duetom z Włoch i Holandii.

Para z Łotwy pokazała, że jej numer rozstawienia nie był przypadkowy. Turniejowa dwójka w drodze do finału w Klagenfurcie nie poniosła żadnej porażki, a w starciu decydującym o złocie pewnie rozprawiła się z włoskim duetem Alex Ranghieri / Adrian Carambula. [ad=rectangle] Finał rozstrzygnął się w dwóch setach. Mecz trwał 41 minut, a obie partie zakończyły się wynikiem 21:18 na korzyść pary Aleksandrs Samoilovs / Janis Smedins.

Wielkich emocji nie przyniosło także starcie o brązowy medal. W nim spotkały się dwa duety z Holandii. W bratobójczym pojedynku lepsi okazali się Reinder Nummerdor i Christiaan Varenhorst. Mistrzowie świata z 2013 roku Alexander Brouwer / Robert Meeuwsen tym razem musieli zadowolić się najbardziej nielubianą przez sportowców czwartą pozycją.

Alexander Brouwer / Robert Meeuwsen

W Klagenfurcie życiowy sukces osiągnęły Monika Brzostek i Kinga Kołosińska. Urodzone odpowiednio w Rybniku i Lublinie siatkarki stanęły na najniższym stopniu podium. Nieco poniżej oczekiwań spisały się męskie pary znad Wisły. Co prawda Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel oraz Piotr Kantor / Bartosz Łosiak awansowali do ćwierćfinału, ale w nim, nie po raz pierwszy w tym sezonie, Biało-Czerwoni nie potrafili dobić rywali mając ich na przysłowiowym widelcu.

Po zmaganiach w czempionacie najlepsze pary wracają do rywalizacji w turniejach pod egidą FIVB. W drugiej połowie sierpnia, tydzień po tygodniu, siatkarki i siatkarzy plażowych czekają batalie w zawodach rangi Grand Slam w Long Beach i Olsztynie.

półfinały:

Nummerdor/Varenhorst (Holandia, 1) - Ranghieri/Carambula (Włochy, 15) 0:2 (17:21, 19:21) Samoilvs/Smedins (Łotwa, 2) - Brouwer/Meeuwsen (Holandia, 3) 2:0 (21:18, 21:19)

mecz o III miejsce:

Nummerdor/Varenhorst (Holandia, 1) - Brouwer/Meeuwsen (Holandia, 3) 2:0 (21:18, 21:16)

finał:

Samilovs/Smedins (Łotwa, 2) - Ranghieri/Carambula (Włochy, 15) 2:0 (21:18, 21:18)