Rio 2016: wygrana Polaków w siatkarskim thrillerze. Prudel i Fijałek zostają w turnieju

W meczu ostatniej szansy w igrzyskach olimpijskich Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel wygrali 2:1 z chilijską parą Grimalt E./Grimalt M. i zapewnili sobie grę w barażu o 1/8 finału.

Anna Bagińska

Sytuacja przed czwartkowym meczem polskiego duetu była klarowna - by myśleć o pozostaniu w turnieju, Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel musieli wygrać z chilijskim duetem Esteban Grimalt i Marco Grimalt.

Polacy od początku pierwszego seta włączyli piąty bieg. Skuteczny atak, potem punktowa zagrywka i blok dały im prowadzenie 6:0. W dalszych akcjach seta nasi plażowicze utrzymywali zwłaszcza wysoką skuteczność w ataku i nękali zagrywką rywali, przez co ci mieli problem ze skonstruowaniem akcji. Dopiero w końcówce Biało-Czerwoni nieco się zacięli, przez co pozwolili przeciwnikom na obronienie trzech piłek setowych. Dopiero wzięty czas podziałał i po nim Mariusz Prudel skończył tę partię.

Druga odsłona spotkania miała już nieco inny przebieg. Po wyrównanym początku dwa błędy Polaków pozwoliły Chilijczykom wyjść na pierwsze w tym meczu prowadzenie 6:4. Wprawdzie Biało-Czerwoni szybko odrobili straty, ale rywale wyraźnie poprawili grę i wynik cały czas oscylował wokół remisu. Po decyzji sędziego, która wywołała dyskusje, przy stanie 10:12 gra Polaków załamała się. Po autowym ataku Fijałka przeciwnicy prowadzili już 15:12. I utrzymali swoją przewagę do końca seta, wygranego do 16.

O wyniku spotkania musiał zadecydować więc tie-break, w którym od początku obie pary wdały się w walkę punkt za punkt. Decydujące dla losów meczu akcje miały miejsce przy stanie 6:6, kiedy po autowej zagrywce Grimaltiego, a następnie wykorzystanej kontrze Mariusza Prudla, nasza para wyszła na dwupunktowe prowadzenie. Wróciła po polskiej stronie siatki mocna zagrywka, co dało od razu efekty. Wygraną w decydującej partii Polacy zapewnili sobie udział w barażu o 1/8 finału. Baraż zostanie rozegrany w nocy z czwartku na piątek o godz. 4:00.

Wyniki i tabela grupy E
Fijałek/ Prudel (Polska) - Grimalt E./Grimalt M. (Chile) 2:1 (21:13, 16:21, 15:11)
Nummerdor/Varenhorst (Holandia) - Semenow/Krasilinkow (Rosja) - godz. 18:00