Beskidy 2009 - relacja z turnieju

W niedzielę zakończył się w Bielsku-Białej Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Beskidy 2009. Zwycięstwo w całej imprezie odnieśli siatkarze Slavii Havirov. Gospodarze zawodów, BBTS Bielsko-Biała, zajęli piąte miejsce, wygrywając decydujące spotkanie z Rafako Racibórz. Nagrody indywidualne po turnieju otrzymali m. in. dwaj siatkarze BBTS-u, Sebastian Warda i Marcin Owczarski.

Paweł Sala
Paweł Sala

Pierwsze spotkanie w turnieju nie było udane dla siatkarzy z Bielska-Białej. Gospodarze nie dali rady drużynie Chemes Humenne i przegrali wyraźnie 0:2. Ton grze od początku nadawali zawodnicy ze Słowacji i to oni przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść w dwóch emocjonujących końcówkach. Słowacy bardzo dobrze grali na skrzydłach, z pominięciem środkowych bloku. W tym meczu najlepszym zawodnikiem w polskiej drużynie był środkowy Sebastian Warda.

W kolejnym spotkaniu bielskim siatkarzom przyszło zmierzyć się z drużyną z Austrii - Sparkasse Hartberg. Pomimo słabego początku i przegranej w pierwszym secie 24:26, bielszczanie odnieśli zwycięstwo w dwóch pozostałych partiach, grając w nich pewniej i dokładniej. Ta wygrana pozwoliła mieć nadzieję, że drużyna z Bielska-Białej zajdzie w turnieju daleko. Jednak już kolejny mecz z Czechami z Hawirzowa, późniejszymi zwycięzcami imprezy, nie pozostawił złudzeń drużynie trenera Przemysława Michalczyka.

Porażka 1:2 ze Slavią Havirov sprawiła, że BBTS grał tylko o 5. miejsce w turnieju, którego był gospodarzem. Rywalem bielskich zawodników był team z Raciborza - Rafako. W tym spotkaniu lepsi okazali się wyżej notowani siatkarze BBTS-u. Pomimo porażki w pierwszym secie, zwyciężyli w kolejnej partii 25:18. Trzeci, najbardziej emocjonujący set, zakończył się grą na przewagi. Siatkarze z Raciborza mięli aż pięć piłek setowych (19:24), jednak bielszczanie wyszli z trudnej sytuacji obronną ręką i wygrali tę partię 33:31. Bardzo dobrze na tym etapie meczu zaprezentował się Australijczyk John Dekker, który wyrasta na czołową postać bielskiego zespołu. Ostatni set i cały mecz wygrali siatkarze BBTS Bielsko-Biała, co pozwoliło zająć im 5. miejsce w imprezie. Zwycięzcami zawodów zostali zawodnicy Slavii Havirov. Na pocieszenie bielskim siatkarzom pozostały nagrody indywidualne, które przypadły Sebastianowi Wardzie, najlepszemu blokującemu oraz Marcinowi Owczarskiemu, który wygrał klasyfikację zagrywających.

- Takich trudnych meczów, jak ten turniejowy, w lidze jest wiele. Nie szło nam dobrze, robiliśmy mnóstwo błędów, a mimo to potrafiliśmy wygrać. Zagraliśmy szkoleniowe spotkanie, a ja miałem możliwość sprawdzenia całej kadry, którą dysponuję - powiedział po spotkaniu opiekun BBTS-u, Przemysław Michalczyk.