ME siatkarek: Wszystkie oczy zwrócone na Polki - prezentacja zespołów grupy A

W grupie A Mistrzostw Europy siatkarek zmierzą się reprezentacje Chorwacji, Hiszpanii, Holandii i Polski. Najpoważniejszymi kandydatkami do zajęcia pierwszego miejsca w grupie są Oranje i biało-czerwone, które, miejmy nadzieję, stoczą pasjonującą walkę o pierwszą lokatę. Bardzo ciekawie zapowiada się walka o trzecie miejsce pomiędzy drużyną Chorwacji a Hiszpanii.

Mateusz Minda
Mateusz Minda

Grupa A
Polska (9. miejsce w rankingu FIVB)
Holandia(10.)
Chorwacja (39.)
Hiszpania (43.)

Wiara w medal

Oczekiwania wobec podopiecznych Jerzego Matlaka są olbrzymie. Kibice i dziennikarze pragną medalu Mistrzostw Europy, w szczególności tego z najcenniejszego kruszcu. Pragnienie zaostrzyli nasi siatkarze, którzy 13 września zostali złotymi medalistami Mistrzostw Europy. Same siatkarki tonują nastroje, medalu nie obiecują, chcą jednak zagrać na tyle dobrze, by nikogo nie rozczarować. Wszystkim marzy się natomiast powrót do ery "Złotek", kiedy Polki w latach 2003-2005 były niepokonane na Starym Kontynencie. Dwa tytułu Mistrzyń Europy są największym sukcesem polskiej reprezentacji w historii dwudziestu czterech występów. Polki zdobyły również 4 srebrne medale w latach 1950, 1951, 1963, 1967 roku i 4 brązowe zdobyte w 1948, 1955, 1958 i 1971 roku.

Poprzednie Mistrzostwa Europy polska reprezentacja dowodzona przez włoskiego szkoleniowca Marco Bonittę zakończyła zajmując czwarte miejsce, choć pierwszą i drugą fazę przebrnęła bez porażki. Oczekiwania wobec biało-czerwonych po fazie grupowej były spore, niestety z Belgii i Luksemburga wróciły bez medalu przegrywając najpierw z Serbkami, a w meczu o brąz ulegając Rosjankom.

W kadrze z różnych przyczyn nie ma dotychczasowych liderek zespołu i kluczowych zawodniczek. Po Igrzyskach Olimpijskich karierę zakończyła Maria Liktoras, a Małgorzata Glinka po Pekinie skupiła się na rodzinie i urodzeniu dziecka. Niestety, sporo zawodniczek jest kontuzjowanych. Urazy zdrowotne z gry wyeliminowały Annę Podolec, Joannę Mirek, Katarzynę Skorupę oraz Katarzynę Skowrońską-Dolatę. Nie udał się również powrót do kadry Doroty Świeniewicz, na którą liczył polski szkoleniowiec, kapitan reprezentacji Polski 2 sierpnia 2009 zakończyła reprezentacyjną karierę. Mimo sporych problemów kadrowych, trener Matlak wziął się ostro do pracy. Obecnie w kadrze znajdują się zawodniczki doświadczone i to na nich będzie spoczywał ciężar zdobywania punktów. Liderką naszej drużyny stała się Joanna Kaczor, którą wspomagać będą Anna Barańska i Aleksandra Jagieło.

Trener Jerzy Matlak mówi, że bardzo by chciał, żeby siatkarki zagrały na Mistrzostwach Europy tak dobrze jak siatkarze. Na pewno sukces męskiej reprezentacji im nie przeszkodzi, może je tylko zmotywować i pobudzić do walki. Miejmy nadzieje, że tak się stanie i 4 października 2009 roku będzie kolejnym złotym dniem polskiej siatkówki.

Skład reprezentacji Polski:
Mariola Zenik
Anna Woźniakowska
Dorota Pykosz
Agnieszka Bednarek
Izabela Bełcik
Klaudia Kaczorowska
Anna Barańska
Milena Sadurek-Mikołajczyk
Paulina Maj
Eleonora Dziękiewicz
Katarzyna Gajgał
Aleksandra Jagieło
Joanna Kaczor
Natalia Bamber

Tym razem się uda?

Pomarańczowe od wielu lat są jedną z czołowych drużyn na Starym Kontynencie, na każdym czempionacie są wymieniane w gronie kandydatek do medalu. Jednak od czternastu lat nie mogą stanąć na podium Mistrzostw Europy, w dotychczasowych dwudziestu dwóch startach zdobyły zaledwie trzy medale: brązowy w 1985, srebrny w 1991 i złoty w 1995 roku. Holenderki nie mogą jednak zaliczyć ostatniego roku do udanych, nie awansowały bowiem do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, do których przygotowywały się przez całe czterolecie. Czy powetują sobie tą straconą szansę na Mistrzostwach Europy w Polsce? Nie wiadomo, bowiem dwa lata temu w Belgii i Luksemburgu, Pomarańczowe były w nie najlepszej formie, a w 2007 roku szczyt swoich umiejętności osiągnęły w World Grand Prix, wygrywając te rozgrywki. W tegorocznej edycji Oranje również zaprezentowały się dobrze w WGP, dlatego też dyspozycja podopiecznych Avitala Selingera pozostaje wielką niewiadomą.

Mówisz Holandia, myślisz Manon Flier. Dwudziestopięcioletnia atakująca jest największą gwiazdą ekipy Pomarańczowych, do tego jest jej prawdziwą liderką. To głównie na Filier opiera się cała taktyka zespołu. Największym mankamentem siatkarki jest nierówna gra w meczu, w jednym secie potrafi ona spisywać się fantastycznie, by w kolejnym co chwilę się mylić. Ważnym ogniwem jest również Chaine Staelens, będącą jedną z najwyższych siatkarek grających na przyjęciu (mierzy 194 cm). Kluczowymi zawodniczkami holenderskiej reprezentacji są także środkowa Ingrid Visser oraz libero Janneke van Tienen. Trener Selinger zawsze można liczyć na Alice Blom, o której mówi się "superrezerwowa".

Holenderki obok Polek to główne faworytki do zajęcia pierwszego miejsca w grupie A. W tym roku podczas rozgrywek World Grand Prix dwukrotnie podopieczne Avitala Selingera spotkały się z biało-czerwonymi i dwa razy wygrały. Od tych meczów minęło już sporo czasu, miejmy więc nadzieje, że Holenderki tradycyjnie już nie są najlepiej przygotowane do Mistrzostw Europy.

Skład reprezentacji Holandii:
Kim Staelens
Francien Huurman
Chaine Staelens
Sanna Visser
Mirjam Orsel
Alice Blom
Janneke van Tienen
Caroline Wensink
Manon Flier
Riette Fledderus
Ingrid Visser
Debby Stam

Następczyni poszukiwana

Tak wybitnej siatkarki jak Barbara Jelić-Ružić zazdrościły Chorwacji wszystkie reprezentacje. Cała gra tej kadry opierała się na tej siatkarce, jednej z najważniejszych w historii światowej siatkówki. Barbara Ružić (wcześniej Jelić) była zawodniczką wybitną, która wprowadziła chorwacką siatkówkę na salony, zdobywając z nią wicemistrzostwa Europy w 1995, 1997 i 1999 roku. Po za tym w 1998 roku Chorwacja zajęła 6 miejsce w Mistrzostwach Świata, dzięki wręcz nadludzkiej grze Jelić. Również znakomita atakująca zapewniła Chorwacji udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2000 roku, jednak z Sydney, Chorwatki wróciły bez sukcesów. Gdy Barbara Jelić zakończyła karierę, skończyła się pewna era chorwackiej siatkówki. Co prawda powróciła do zespołu w 2005 r., by zagrać na Mistrzostwach Europy rozgrywanych na swojej ziemi. I po raz kolejny za sprawą Jelić, Chorwatki spisały się nieźle, zajmując szóste miejsce.

Chorwacka siatkówka z niecierpliwością oczekuje na kolejny wielki talent, który poprowadzi zespół do sukcesów. Obecnie w zespole są młode siatkarki, nie ograne na międzynarodowych imprezach, a wiele zawodniczek decyduje się na wyjazd do Serie A. Trzeba powiedzieć, że z niezłym skutkiem. W Famila Chieri gra Sanja Popović, wcześniej w tym zespole grała Katarina Barun. Poza tym w Seria A gra podstawowa rozgrywająca Ana Grac. Szlify we włoskiej lidze zbiera także przyjmująca Matea Ikić oraz obecnie największa gwiazda chorwackiej siatkówki Maja Poljak, która już wieku 16 lat zdobyła wicemistrzostwo Europy! Zawodniczka ta spisuje się również świetnie w bloku i w ataku, jej nazwisko jest uznaną od kilku lat marką w Europie. Obecnie Poljak gra w tureckim Turk Telekom Ankara.

Poprzednie Mistrzostwa Europy Chorwatki zakończyły na 14 miejscu, wyprzedzając Hiszpanię i Białoruś. Impreza w 2007 roku miała być poligonem i areną nowych doświadczeń dla utalentowanych zawodniczek. W Atlas Arenie w Łodzi, Chorwatkom trudno będzie nawiązać walkę z Polską i Holandią, a o trzecie miejsce, premiowane awansem do drugiej fazy powalczą z Hiszpanią. Wyjście z grupy już może okazać się sporym sukcesem dla drużyny Miroslava Aksentijevicia.

Skład reprezentacji Chorwacji:
Ana Grbac
Marina Katic
Marina Mietlic
Maja Polak
Ivana Milos
Paola Dosen
Ilijana Dugandzic
Mirela Delic
Sanja Popovic
Senna Usic Jogunica
Mia Jerkov
Jelena Alajbeg
Ivana Kamenjarin
Katarina Barun

O niespodziankę będzie trudno

Nie ma co liczyć, że hiszpańskie siatkarki sprawią taką sensację jak ich koledzy po fachu w 2007 roku. Dotychczas największym sukcesem tej drużyny z pewnością była gra na Igrzyskach Olimpijskich. W 1992 roku w Barcelonie, z racji zapewnionej przepustki dla gospodarza, będąca absolutnym outsiderem hiszpańska drużyna zagrała na olimpiadzie. Wszystkie mecze Hiszpanki przegrały 0:3 - z USA, Japonią i ekipą Wspólnoty Niepodległych Państw. Reprezentacja z Półwyspy Iberyjskiego systematycznie robi postępy, o czym świadczy już trzeci z rzędu awans na Mistrzostwa Europy. Jednak zarówno w 2005 jak i w 2007 roku, Hiszpanki nie odegrały znaczącej roli. W Chorwacji zajęły ostatnie, jedenaste miejsce, a dwa lata później wyprzedziły tylko ekipę Białorusi plasując się na piętnastym miejscu.

Przez wiele lat najlepszą i w zasadzie jedyną reprezentującą europejską klasę hiszpańską siatkarką była Barbara Marta Gens, która z różnymi zespołami sześciokrotnie zdobywała tytuł mistrzowski. Obecnie próżno szukać w ekipie Hiszpanii liderki zespołu. Najbardziej doświadczoną zawodniczką jest Elena Garcia Marquez, która już po raz trzeci zagra na Mistrzostwach Europy. Jej mocną bronią jest niezwykle trudny serwis, sprawiający rywalkom sporo problemów. Warto zwrócić uwagę także na Romine Lamas będącą podstawową rozgrywającą Marichal Teneryfa.

Podopieczne hiszpańskiego szkoleniowca mają niewielkie szanse na awans do drugiej rundy rozgrywek, ugranie chociażby seta w starciu z Polską czy Holandią będzie sporą niespodzianką, również w starciu z Chorwatkami nie będą faworytkami. Hiszpanki to wciąż zespół z drugiej ligi europejskiej, który nie prędko wyjdzie z siatkarskiego marazmu.

Skład reprezentacji Hiszpanii:
Romina Lamas
Sara Hernández
Sara González
Ana Correa
Amaranta Fernández
Lucia Paraja
Elena García
Yasmina Hernández
Elena Esteban
Diana Sánchez
Arkía El-Ammari
Noelia Sánchez
Mireya Delgado
Ana Ramírez

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×