Sportowy Tarnów przechodzi do historii siatkówki

Sportowy Tarnów kojarzy się przede wszystkim z żużlem, w krajowej elicie grają piłkarze ręczni, a od najbliższego sezonu w polskiej elicie zagrają siatkarki. W lipcu natomiast, miasto będzie gospodarzem inauguracyjnych Mistrzostw Europy U22.

MG
Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego Materiały prasowe / Fot. Archiwum UMWM / Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Do niedawna jedyną drużyną z Tarnowa rywalizującą na najwyższym poziomie, byli piłkarze ręczni Grupy Azoty Unii. W ubiegłym roku sprawili niespodziankę, jaką był awans w 2021 roku do finału Pucharu Polski, odnosząc największy sukces w historii klubu. W kolejnym sezonie szczypiorniści nie będą już jednym zespołem z Tarnowa na najwyższym krajowym poziomie. Awans do Tauron Ligi wywalczyły siatkarki Grupy Azoty Roleski PWSZ. Założony w 1996 roku klub mozolnie piął się w górę, zaczynając od III ligi, by wreszcie w ostatnim sezonie uzyskać upragniony awans. Trenowane przez Marcina Wojtowicza siatkarki w fazie zasadniczej przegrały tylko raz, a w finale play-off wygrały 3:1 z ITA TOOLS Stalą Mielec.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Fot. archiwum UMWM Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Fot. archiwum UMWM

Przedsmakiem dla rywalizacji siatkarek w Tauron Lidze będą CEV U22 Mistrzostwa Europy mężczyzn (12-17 lipca). To szczególne wydarzenie dla miasta i Polski, gdyż jest to pierwszy taki turniej w historii europejskiej siatkówki. W "Arenie Jaskółce Tarnów", mogącej pomieścić 4,4 tys. widzów, możemy spodziewać się wielkich emocji i wysokiego poziomu, bo zagrają siatkarze z najstarszego młodzieżowego rocznika, przyszli reprezentanci Polski seniorów. - Imprez tej rangi w Tarnowie do tej pory było niewiele. Skoro mamy odpowiednie obiekty, to dlaczego mielibyśmy z nich nie skorzystać i przy okazji się wypromować? - mówił Piotr Górnikiewicz, przewodniczący komisji sportu w tarnowskiej Radzie Miejskiej.

W pierwszej fazie europejskiego czempionatu, którego partnerem jest Województwo Małopolskie, uczestnicy będą rywalizować w dwóch grupach po cztery zespoły. W pierwszej Biało-Czerwoni zmierzą się z Francją, Serbią i Austrią. W grupie nr. 2 Włosi - panujący mistrzowie świata do lat 21 - zagrają z reprezentacjami Holandii, Turcji i Czarnogóry. Ostatni z wymienionych krajów przeszedł do historii w ostatnich kwalifikacjach, po raz pierwszy zdobywając miejsce w finałowej rundzie mistrzostw Europy kategorii młodzieżowych z awansu, a nie jako gospodarz.

Cerkiew w Boguszy, archiwum UMWM Cerkiew w Boguszy, archiwum UMWM

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy zmierzą się w półfinałach z zespołami z drugich miejsc w grupie przeciwnej, a następnie rozegrają mecze o złoty i brązowy medal. Ponieważ te inauguracyjne mistrzostwa są dla Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej swoistym „wydarzeniem testowym”, w rundzie finałowej bierze udział po osiem, a nie 12 drużyn, które zwykle rywalizują na tym etapie mistrzostw kontynentalnych – to samo dotyczy mających odbyć się we Włoszech mistrzostw Europy siatkarek U21.

Czy reprezentację Polski można zaliczyć do faworytów imprezy? Z pewnością. W ubiegłym roku podopieczni trenera Daniela Plińskiego sprawili niespodziankę zdobywając brązowy medal mistrzostw świata do lat 21. Nękana kontuzjami drużyna przegrała w półfinale z Włochami 2:3 – jak wspomniano, późniejszymi mistrzami. W lipcu Michał Gierżot, Dawid Dulski i ich koledzy będą mieli wsparcie tarnowskich kibiców, dlatego będzie im się łatwiej grało. Reprezentacja wyczerpała już chyba limit pecha - w mistrzostwach świata prześladowały ją kontuzje kluczowych graczy, m.in. wspomnianego Gierżota, który – jak wiedzą niektórzy kibice – równie dobrze jak w siatkówkę gra na pianinie. Liczymy na to, że sportowy Tarnów okaże się szczęśliwy Biało-Czerwonych. Reszta jest w rękach młodych siatkarzy.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×