Falowanie i spadanie w amerykańskim starciu. USA z wygraną w Lidze Narodów

W pierwszym dniu turnieju Ligi Narodów rozgrywanego w Osace USA pokonało Niemcy 3:1. W drugim meczu Argentyna wymęczyła wygraną 3:1 z Kanadą.

Anna Bagińska
Radość reprezentantów USA Materiały prasowe / FIVB / Radość reprezentantów USA
W meczu pomiędzy reprezentacjami USA i Niemiec faworytem była ta pierwsza. Jednak premierowy set starcia pomiędzy nimi był bardzo zacięty i rozstrzygnął się dopiero w końcówce na korzyść podopiecznych Johna Sperawa. W drugim praktycznie od początku dominowali Amerykanie. Po bloku na Christianie Frommie, który w tym meczu nie grał dobrze, prowadzili już 13:8. Tak wysokiego prowadzenia już nie oddali.

Wydarzenia na boisku nieco zmieniły się w trzeciej odsłonie meczu. Od stanu 15:15 to Niemcy odskoczyli rywalom. Nie była to wielka przewaga. Po asie Tobiasa Kricka było 21:18. Amerykanie byli w tej części spotkania nieskuteczni, a podopieczni Michała Winiarskiego grali swoje i wygrali 25:22. W czwartym secie siatkarze z USA wrócili do wysokiego prowadzenia i bez większych problemów zakończyli mecz wygraną 3:1.

USA - Niemcy 3:1 (25:21, 25:19, 22:25, 25:18)

USA: Christenson, Ensing, Smith, Jendryk, Russell, Defalco, Shoji (libero) oraz Hanes, Muagututia
Niemcy: Zimmermann, Maase, Krage, Krick, Fromm, Brand, Zenger (libero) oraz Reichert, Peter, Schulz, Dervisaj

Do składu Argentyny na turniej Ligi Narodów w Osace wrócił do składu Luciano De Cecco. Na pewno to poprawiło grę drużyny w pierwszej partii. Po kanadyjskiej stronie siatki ze skutecznością było słabo, więc nic dziwnego, że przy stanie 24:16 podopieczni Marcelo Mendeza mieli szansę zakończyć seta. Ale wtedy po zrobieniu podwójnej zmiany stanęli i stracili pięć punktów z rzędu. Wygrali dopiero po powrocie podstawowych zawodników.

W drugiej partii to Kanadyjczycy dominowali. Z dobrej strony pokazał się Eric Loeppky. Jednak już w trzecim secie obniżyli poziom. Popełnili za dużo błędów i w rezultacie przegrali. Czwarty set był pełen szarpanej gry, jednak minimalną przewagę mieli siatkarze z Ameryki Południowej. Stracili ją w samej końcówce seta 23:23, ale jak w wielu akcjach wcześniej, mogli liczyć, że rywale im pomogą swoimi błędami. Tak też się stało przy piłce meczowej. To dopiero trzecia wygrana brązowych medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich.

Kanada - Argentyna 1:3 (21:25, 25:23, 21:25, 23:25)

Kanada: Epp, Sclater, Howe, Eshenko, Loeppky, Maar, Barnes (libero) oraz Hoag, Van Berkel, Elser, Lui (libero)

Argentyna: De Cecco, Lima, Loser, Zerba, Palonsky, Palacios, Danani (libero) oraz Sanchez, Armoa, Vicentin