PGE Skra Bełchatów nadal niepokonana w rozgrywkach Pucharu CEV

PGE Skry Bełchatów uczyniła kolejny krok na drodze do zdobycia Pucharu CEV. Podopieczni Joela Banksa we wtorkowy wieczór w pierwszym meczu 1/8 finału pokonali Narbonne Volley 3:0. To piąta wygrana polskiej ekipy w obecnych rozgrywkach.

Jacek Pawłowski
siatkarze PGE Skry Bełchatów PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów
Po wyeliminowaniu holenderskiego Draisma Dynamo Apeldoorn i francuskiego Chaumont VB 52, kolejnym rywalem siatkarzy PGE Skry Bełchatów na drodze do finału rozgrywek Pucharu CEV jest zespół Narbonne Volley. W dwumeczu z podopiecznymi Guillermo Falaski polski zespół jest zdecydowanym faworytem. Drużyna prowadzona przez Joela Banksa potwierdziła to w pierwszym meczu 1/8 finału, triumfując bardzo pewnie.

Już pierwsza odsłona pokazała, że rywal nie powinien być zbyt wymagający. Polski zespół kontrolował przebieg seta od pierwszych akcji i gdyby nie falująca forma, mógłby triumfować błyskawicznie. Miejscowi byli bowiem bezradni przy próbach powstrzymywania ataków bełchatowian. Doskonale rozgrywał Grzegorz Łomacz, kapitalnie współpracujący zwłaszcza z Karolem Kłosem i Dickiem Kooy'em. W polu zagrywki spustoszenie siali z kolei Mateusz Bieniek i Aleksandar Atanasijević.

Miejscowi dotrzymywali kroku przedstawicielowi PlusLigi tylko do połowy partii. Od stanu 10:10, pięć kolejnych akcji rozstrzygnęli na swoją korzyść przyjezdni i było właściwie po secie. Tym bardziej że we francuskiej ekipie nie zawodził jedynie Jorgi Ramon Ferragut.

Drugi set był niewiele bardziej emocjonujący. Miejscowi co prawda zdołali ograniczyć poczynania środkowych PGE Skry, jednak skrzydła w dalszym ciągu nie zawodziły. Efektu nie przynosiły kolejne zmiany w szóstce Narbonne Volley. Gry gospodarzy nie było w stanie odmienić nawet pojawienie się na parkiecie drugiego rozgrywającego, Alexandre Gabina. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, bełchatowianie w pierwszej połowie seta wypracowali niewielką przewagę (8:6), którą błyskawicznie powiększyli w drugiej części seta, nie pozostawiając rywalom cienia nadziei na odwrócenie wyniku.

Trzecia i jak się okazało ostatnia odsłona, była najbardziej emocjonująca. Przez długi czas zanosiło się na to, że goście nie zdołają zakończyć meczu bez straty seta. Miejscowi poprawili zagrywkę i to przyniosło oczekiwany efekt. Na linii 9. metra ręki nie zwalniał Luca Vettori, w ataku błyszczał z kolei Jorgi Ramon Ferragut.

Miejscowi, którzy zazwyczaj oddawali inicjatywę w drugiej połowie seta, tym razem w tej części partii dominowali. Doskonała gra w obronie pozwoliła im zbudować w pewnym momencie trzypunktową przewagę (21:18). W decydującym fragmencie miejscowym zabrakło jednak zimnej krwi. PGE Skra z kolei, wykorzystując doskonałą dyspozycję skrzydłowych, przejęła inicjatywę i dokończyła dzieła.