Twarde lądowanie pogromczyń mistrza w Tauron Lidze

Siatkarki UNI Opole zostały sprowadzone na ziemię niespełna tydzień po pokonaniu mistrzyń Polski. Tym razem przegrały 1:3 z OnlyBio Pałacem Bydgoszcz.

atakuje Monika Gałkowska PAP / Krzysztof Świderski / Na zdjęciu: atakuje Monika Gałkowska
UNI rozegrało drugi z rzędu mecz we własnej hali, a poprzedni był pamiętnym wydarzeniem. Gospodynie zwyciężyły 3:1 z Grupą Azoty Chemikiem Police. Wysoka porażka w pierwszym secie nie pozbawiła ich energii do walki w kolejnych partiach. W czwartej z nich narobiły nawet wstydu mistrzyniom Polski. Dopiero druga wygrana w sezonie była zarazem prestiżowa.

Z kolei Pałac miał za sobą trzy zwycięstwa w pięciu kolejkach i było to obiecujące rozpoczęcie sezonu. Inna sprawa, że drużyna z województwa kujawsko-pomorskiego wygrywała dotąd tylko we własnej hali. Na wyjazdach nie potrafiła urwać ani jednego seta ani ŁKS-owi Commercecon Łódź, ani Developresowi Bella Dolina Rzeszów. Poprzeczka w rywalizacji z najlepszymi zespołami w tabeli była zawieszona zbyt wysoko.

W poniedziałek pierwsza runda przebiegła na warunkach opolanek. Od wyniku 1:2 zdobyły pięć kolejnych punktów, a przewaga 6:2 dawała już odrobinę spokoju. Skuteczne w ataku siatkarki UNI nie pozwalały przeciwniczkom dojść do głosu, a roztrwonienie przewagi 16:8 byłoby karygodne. Rozpędzona drużyna z Opola straciła tylko część zaliczki i zwyciężyła 25:19.

Pałac ma w składzie całą grupę doświadczonych siatkarek, dlatego nieudane rozpoczęcie meczu nie odebrało im jeszcze energii do walki. Bydgoszczanki chciały odwrócić wynik meczu tak, jak zrobiło to UNI Opole w poprzednim spotkaniu. Drużyna znad Brdy wcześnie zdobyła przewagę w drugim secie i wygrała 25:23.

Najwięcej punktów dla bydgoskiego zespołu zdobywała Monika Gałkowska, która zrobiła krzywdę przeciwniczkom zarówno atakami, jak i blokami oraz serwisem. Paulina Bałdyga mogła liczyć ponadto na Polę Nowakowską, a sama dokładała asy serwisowe. Na nagrodę MVP pracowała Kinga Różyńska. W trzecim secie Pałac wygrał 25:19, a jego przewaga na boisku była coraz większa.

Pałacanki już nie wypuściły zwycięstwa z rąk i w czwartym secie zamknęły mecz. UNI Opole przeciwstawiało coraz mniej argumentów przyjezdnym i po zaledwie kilku minutach partii przegrywało 2:6. Prowadzenie Pałacu 10:3 zapowiadało nawet srogie lanie, a partia zakończyła się punktem na 25:16.

UNI Opole - OnlyBio Pałac Bydgoszcz 1:3 (25:19, 23:25, 19:25, 16:25)

UNI: Makarowska-Kulej, Conceicao, Stronias, Pellegrino, Kecher, Krajduba, Adamek (libero) oraz Janicka, Senica, Sieradzka

Pałac: Bałdyga, Nowakowska, Żurowska, Lewandowska, Różyńska, Gałkowska, Witkowska (libero) oraz Mazurek, Łyszkiewicz, Justka (libero)

MVP: Kinga Różyńska (Pałac)