Deklasacja. Jastrzębski Węgiel jedną nogą w półfinale

Jastrzębski Węgiel po zwycięstwie z Treflem Gdańsk (3:0) w pierwszym meczu ćwierćfinału play-off PlusLigi, rywalizował z tym rywalem dzień po tym ponownie. Wicemistrz Polski znów nie stracił seta i jest jedną nogą w półfinale.

Jakub Fordon
siatkarze Jastrzębskiego Węgla WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Jastrzębskiego Węgla
W sobotę do niespodzianki nie doszło. Faworyzowany Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefl Gdańsk, który nie urwał wicemistrzowi Polski żadnego seta. A już w niedzielę oba zespoły spotkały się ponownie, zmieniła się jedynie godzina.

Już na starcie gospodarze prowadzili 3:0 po tym, jak Stephen Boyer zatrzymał Mikołaja Sawickiego. Po tym, jak wcześniej wspomniany zawodnik Trefla nie utrzymał przyjęcia po zagrywce Trevora Clevenota, zrobiło się 8:3.

Gdańszczanie po tym, jak Bartłomiej Bołądź zablokował Boyera, złapali kontakt z rywalem (9:10). To jednak na niewiele się zdało, zamurowana siatka przez Tomasza Fornala spowodowała, że jego zespół był o krok od zwycięstwa na inaugurację (20:14). Trefl był jednak w stanie się podnieść. Sawicki popisał się asem serwisowym, który dał jego drużynie remis (22:22).

Przy wyniku 23:23 oba zespoły miały swoje szanse, by zapewnić sobie piłkę setową. Ostatecznie dokonali tego gospodarze, a konkretnie Boyer. Działo się także w kolejnej akcji. Fornal nie skończył przechodzącej piłki, swoją szansę miał Trefl, ale Jurij Gladyr zatrzymał Jana Martineza Franchiego.

Na starcie kolejnej partii gospodarze zbudowali przewagę (6:1). Gdy jeszcze bardziej rozkręcił się duet Fornal-Boyer, przewaga miejscowych wzrosła dwukrotnie (17:7). Jastrzębianie się nie zatrzymywali, szli za ciosem i w mgnieniu oka zakończyli tego seta, w którym zdeklasowali rywali (25:12).

W trzeciej odsłonie pojedynku, start był niemal identyczny (5:0). W połowie seta gospodarze mieli już osiem punktów więcej (16:8). Zadbał o to nie tylko świetnie grający w tym meczu Fornal, ale także wprowadzony Jan Hadrava. Przewaga Jastrzębskiego Węgla utrzymała się do samego końca. A kropkę nad "i" postawił Moustapha M’Baye, który zatrzymał na środku Patryka Niemca.

Po dwóch spotkaniach w tej ćwierćfinałowej rywalizacji wicemistrz Polski jest w znakomitej sytuacji. Potrzebuje on jeszcze jednej wygranej, by zagrać w półfinale. Kolejne spotkanie tych drużyn zaplanowano na 12 kwietnia, tym razem jednak mecz odbędzie się w Gdańsku. W przypadku wygranej gospodarzy, dojdzie do kolejnego pojedynku, w dodatku również na ich terenie.