Tak wygląda ranking FIVB po kolejnym zwycięstwie Polek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / VolleyballWorld / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
Materiały prasowe / VolleyballWorld / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski pokonała w sobotę 3:0 Tajlandię, odnosząc 10. już zwycięstwo w fazie grupowej Ligi Narodów Kobiet. Dzięki temu nasze siatkarki utrzymały swoją lokatę w rankingu FIVB, choć mogły ją stracić na rzecz Włoszek.

Polskie siatkarki od początku rywalizacji w Lidze Narodów Kobiet prezentują znakomitą dyspozycję. Odniosły już łącznie dziewięć zwycięstw i poniosły tylko jedną porażkę z Brazylią. Kolejne wygrane przekładają się na punktowe zdobycze w rankingu FIVB. Zawodniczki Stefano Lavariniego rozpoczynały te zmagania jako siódma drużyna świata, a dzięki swojej postawie awansowały na najwyższą w historii, trzecią pozycję.

W sobotę po raz pierwszy znalazły się w sytuacji, kiedy musiały walczyć o utrzymanie lokaty na podium. Wszystko za sprawą wcześniejszego zwycięstwa Włoszek z Amerykankami, które pozwoliło im wyprzedzić naszą drużynę. Przewaga włoskiej drużyny wynosiła jedynie 1.20 punktu.

Biało-Czerwone mogły szybko wrócić na trzecią lokatę. Aby tak się stało, musiały pokonać w trzech setach Tajlandię. Biorąc pod uwagę obecną formę obu drużyn, należało się spodziewać, że ten cel uda się osiągnąć.

Zgodnie z oczekiwaniami Polki od początku narzuciły bardzo mocne tempo. W pierwszej partii zmiotły wręcz rywalki z kortu, wygrywając pewnie 25:15. Jedynie w drugim secie rywalki zdołały postraszyć nasze panie, ale i tak nie zdołały urwać seta faworytkom. Finalnie, po trzeciej odsłonie wygranej do 17, nasze panie mogły cieszyć się ze zwycięstwa 3:0.

Wywalczyły tym samym 2.47 pkt do rankingu FIVB. Choć zysk ten nie robi wrażenia, pozwolił naszym siatkarkom wrócić na podium zestawienia najlepszych drużyn świata. Dorobek Polek wynosi obecnie 373,60 pkt. Włoszki, które spadły na czwartą lokatę, mają z kolei na koncie 372.33 pkt.