Mariusz Bednarek: Droga do mistrzostwa

Nie wystarczy talent sportowca poparty ciężką pracą na treningach, której ukoronowaniem jest liczny udział w zawodach. Dobrze rokujący zawodnicy powinni mieć też zapewnioną doświadczoną kadrę szkoleniową o najwyższych kwalifikacjach, która będzie doskonalić ich umiejętności.

W siatkówce droga na wyżyny prowadzi między innymi poprzez rozgrywany corocznie w Miliczu Turniej Nadziei Olimpijskich. Niedawno zakończyła się jego jubileuszowa dwudziesta edycja i po raz pierwszy w historii triumfowała reprezentacja Wielkopolski prowadzona przez trenera Sławomira Nowaka.

Na ten turniej przyjeżdżają najzdolniejsze siatkarki ze wszystkich regionów kraju, które wcześniej pracują na konsultacjach i obozach w tzw. kadrach wojewódzkich. Podczas pobytu w Miliczu wszystkie dziewczęta (tym razem był to rocznik 1995) przechodzą również testy sprawnościowe, na które składają się: pomiar wzrostu, skoczność, parametry szybkości oraz elementy siłowe. Na zakończenie każdej edycji wybiera się ponad trzydzieści siatkarek, które trafiają do szerokiej kadry. To pierwsza taka selekcja, bowiem następne konsultacje odbywają się już w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale i takie, blisko tygodniowe spotkanie z młodymi adeptkami było kolejną okazją dla trenera kadry Andrzeja Pecia by móc ocenić aktualne umiejętności techniczne i potencjał dziewcząt.

Które z nich otrzymają powołania w przyszłym roku na następne wspólne treningi, a później, we wrześniu trafią do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu? Nie jest łatwo spełnić swoje marzenie, choćby dlatego, że kryteria selekcji są bardzo wysokie. Przecież

z tych uzdolnionych dziewczynek mają w przyszłości wyrosnąć przyszłe mistrzynie.

Podczas kilkuletniego pobytu w Sosnowcu młode siatkarki przechodzą cały cykl prestiżowych rozgrywek młodzieżowych z mistrzostwami Europy i świata kadetek i juniorek włącznie. Ponadto SMS wystawia swe drużyny w w I i II lidze, więc cykl startowy też jest zapewniony. Obserwując Turniej w Miliczu jedno jest pewne, mamy zdolną młodzież o bardzo dobrych warunkach fizycznych, sporych jak na ten wiek umiejętnościach technicznych oraz bardzo dobrych trenerów.

O przyszłość żeńskiej siatkówki na pewno nie musimy się martwić. A wypada przypomnieć, że szkołę w Sosnowcu kończyły między innymi Izabela Bełcik, Natalia Bamber, Milena Sadurek, Izabela Żebrowska, Sylwia Pycia, Katarzyna Skowrońska, Anna Podolec oraz nieodżałowana Agata Mróz. Które z uczestniczek tegorocznego Turnieju Nadziei Olimpijskich pójdą w ich ślady? Ta impreza jest głównym kryterium dostania się do SMS-u, ale nie jedyną. Dużo zdolnych dziewcząt można wypatrzyć na wielu turniejach młodziczek organizowanych na terenie kraju i polecić trenerom pracującym w Sosnowcu.

Taka okazja nadarzy się już 29-30 grudnia podczas Turnieju Sylwestrowego, który organizuje z dużym rozmachem FKS Poznań. Na starcie stanie aż dwanaście zespołów m. innymi aktualny mistrz Polski w kategorii młodziczek UKS Krzanowice. Wszystkie turniejowe spotkania odbędą się w hali Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Luboniu. Emocji na pewno nie zabraknie, tym bardziej, że w szeregach wielu zespołów wystąpią dziewczęta zakwalifikowane przez trenera Andrzeja Pecia do centralnego szkolenia. A o szczegółach Turnieju Sylwestrowego jeszcze napiszemy.

Komentarze (0)