Prezydent Andrzej Duda postanowił skierować nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego, argumentując, że zaproponowane zmiany mogą nadmiernie ingerować w organizację związków sportowych, a decyzję tę konsultował wyłącznie z prezesem PKOl, Radosławem Piesiewiczem, co wywołało falę krytyki wśród sportowców i ekspertów.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zareagował natychmiast i zaapelował do głowy państwa o zmianę stanowiska. "Zwróciłem się dzisiaj do Prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o podpisanie ustawy, nad którą wraz ze środowiskiem sportowym pracowaliśmy przez rok. Warto wycofać się ze złej decyzji" - napisał na platformie X i dołączył do posta treść listu skierowanego do prezydenta (---> WIĘCEJ TUTAJ).
Temat decyzji Andrzeja Duda poruszono także w programie TVN "Fakty po Faktach", gdzie jako gość wystąpiła była siatkarka, a obecnie posłanka KO - Małgorzata Niemczyk, ostro krytykując ruch prezydenta.
ZOBACZ WIDEO: Dostał na serwetce adres. Pojechał na Targówek i szok. "Był prawidłowy"
- Wyjaśnijmy jedną rzecz. Najgłośniej przebija się w mediach kwestia kwot w zarządach, ale to nie jest główny element tej nowelizacji. Tam jest bardzo dużo rzeczy, które wzmacniają pozycję zawodników i dają im głos, którego do tej pory zawodnicy w polskim sporcie nie mieli - zaznaczyła.
Niemczyk podkreśliła, że niepodpisanie ustawy ma poważne konsekwencje. - Prezydent nie podpisując tej noweli w całości, jest za przemocą, molestowaniem i wykorzystywaniem także niepełnoletnich dzieci, które uprawiają sport. On nie chce im pomóc - mówiła.
- Ja uważam, że całe środowisko sportowe powinno mieć możliwość wybierania władz polskich związków sportowych, bo związki te są specyficznymi stowarzyszeniami, monopolistami, którzy działają na naszym rynku i tworzą reguły i zasady, według których jest tworzony sport w Polsce. Tworzą system pracy dla sędziów, trenerów i zawodników, a na siebie nie chcą wziąć odpowiedzialności jako pracodawca. Gdyby ją wzięli, to mielibyśmy kodeks pracy, ustawę o związkach zawodowych i wiele innych instrumentów, które zapewniają bezpieczeństwo i sprawczość zawodnikom tak, jak choćby w USA i Wielkiej Brytanii - podkreśliła Małgorzata Niemczyk.
Nowelizacja, która miała wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, wprowadza m.in. parytety płci w zarządach związków sportowych oraz wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie. Jednak decyzja prezydenta wywołała szeroką debatę publiczną, podzielając środowisko sportowe i polityczne. Przypomnijmy, że do apelu o podpisanie ustawy przyłączyły się znane postaci polskiego sportu, w tym Magda Linette, Justyna Kowalczyk, Monika Pyrek i Maja Włoszczowska.