Jednak Alekno!

Kilka dni temu podaliśmy za dziennikiem Sowieckij Sport, że nowym szkoleniowcem Dynama Kazań ma zostać aktualny selekcjoner Sbornej, Władimir Alekno. Włodarze z Kazania natychmiast zdementowali doniesienia prasowe, twierdząc że nie prowadzą żadnych rozmów. Dziś na stronie klubu czytamy oficjalną notę, że nowym szkoleniowcem zespołu został Władimir Alekno. Od nowego sezonu najprawdopodobniej zmieni się też nazwa zaspołu.Ilona Kobus
Ilona Kobus

Pierwsze sygnały jakoby szkoleniowiec kadry narodowej miał przejąć posadę po Wiktorze Sidielnikowie pojawiły się podczas Final Four Ligi Mistrzów, kiedy Alekno dość niespodziewanie przyjechał do Łodzi i bacznie obserwował poczynania rosyjskiego zespołu. Później, zamiast delektować się walką o najważniejsze trofeum w kraju, pomiędzy Dynamem Moskwa a Iskrą Odincowo, śledził rywalizację o brązowy medal, z udziałem Lokomotiwu Nowosybirsk i Dynama Kazań.

Kontrakt zostanie podpisany 1. czerwca, czyli dzień po rozwiązaniu umowy z dotychczasowym selekcjonerem. Do zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Alekno będzie jednocześnie szkoleniowcem kadry narodowej Rosji i Dynama. Co stanie się po Olimpiadzie, zadecyduje rosyjska federacja.

Dynamo Tattransgaz Kazań jest trzecim klubem w trenerskiej karierze Władimira Alekno. Wcześniej, przez pięć sezonów pracował w francuskim Tours Volley, z którym zdobył złoty medal mistrzostw Francji (2004) i Puchar kraju (2003). Później przeniósł się do Moskwy i przez trzy sezony stał na czele Dynama Moskwa. W 2006 roku wygrał czempionat kraju, a w 2007 został wybrany szkoleniowcem Sbornej. Z kadrą narodową Rosji zdobył srebrny medal mistrzostw Europy i Ligi Światowej (2007), wywalczył też awans do Igrzysk Olimpijskich podczas Pucharu Świata w Japonii.

Białoruski szkoleniowiec zaskarbił sobie sympatię i szacunek zawodników swoim profesjonalizmem i wielką miłością do Rosjan. Mówi się nawet o nim, że jest najbardziej rosyjski, ze wszystkich zagranicznych trenerów Rosji. - Jestem rosyjskim człowiekiem, mam rosyjskie korzenie. Urodziłem się tam, dorastałem i choć wiele czasu spędziłem poza Rosją, to szanuję hymn, flagę, godło, kulturę. Dlatego też jestem „ruski” jak mało kto – żartuje Władimir Alekno. – Jeśli mnie porównać z Gajicem, to na pewno jestem Rosjaninem. Ale gdyby z kolei zestawić mnie z Giennadijem Szypulinem, który jak każdy rosyjski nacjonalista kocha swój kraj na zabój, to już mniej. Ja kocham przede wszystkim siatkówkę – dodaje nowy szkoleniowiec Dynama Kazań.

Zmiana na stanowisku trenera nie jest jedyną nowością, jaka szykuje się w najlepszej drużynie Europy. Od nowego sezonu najprawdopodobniej zespół zmieni też nazwę i do kolejnych rozgrywek Superligi przystąpi jako Dynamo - Gazprom. Informowaliśmy również, że dwaj przyjmujący, Siergiej Tietiuchin i Aleksandr Kosariew zamierzają opuścić Kazań i wrócić do Biełgorodu. Jak jednak czytamy w lokalnym dzienniku Respublika Tatarstan, Dynamo zamierza zatrzymać obydwu graczy i już na początku maja przedłoży im nowe, intratne kontrakty.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×