Serie A1: Macerata uległa w Trydencie, dobry występ Żygadły

W niedzielę cztery najlepsze zespoły Serie A1 przystąpiły do półfinałów. W "polskiej" parze Itas Diatec Trentino Łukasza Żygadły nie dał szans Lube Banca Marche Maceracie Sebastiana Świderskiego. Zespół polskiego rozgrywającego wygrał bez straty seta, robiąc pierwszy, ale zdecydowany krok ku finałowi.

Anna Dmochowska

W pierwszych dwóch setach mecz był początkowo wyrównany. Drużynie z Maceraty udawało się wychodzić na prowadzenie, jednak mniej więcej w połowie każdej z tych partii Itas Diatec Trentino zmniejszał dystans i zyskiwał przewagę. Trzecia odsłona była najbardziej wyrównana. Mimo iż od początku to gospodarze wysuwali się na prowadzenie, Lube Banca Marche Macerata nie poddawała się i próbowała zniwelować straty. Jednakże słabsza dyspozycja i więcej błędów niż po stronie rywali nie pozwoliły zmienić losów spotkania. Podopieczni Radostina Stojczewa wygrali pierwszy półfinałowy pojedynek 3:0. Najwięcej punktów w ekipie gospodarzy zdobył MVP spotkania Leandro Vissotto (18 przy 68-proc. skuteczności w ataku), a w drużynie z Maceraty Igor Omrcen (17 - wszystkie atakiem przy 50-proc. skuteczności).

Na parkiecie w wyjściowych szóstkach swoich zespołów pojawili się obaj Polacy. Łukasz Żygadło rozegrał cały mecz, bardzo dobrze radząc sobie w roli pierwszego rozgrywającego. Zdobył też dwa punkty, oba blokiem. Natomiast Sebastian Świderski nie może tego spotkania zaliczyć do udanych. Polski przyjmujący zdobył jedynie 3 punkty, wszystkie w ataku przy 30-proc. skuteczności. Nie pojawił się na parkiecie w trzeciej partii, w której zastąpił go Alberto Cisolla.

W drugiej półfinałowej parze rywalizacja toczyła się trochę dłużej. Bre Banca Lannutti Cuneo i Sisley Treviso rozegrały cztery sety. Podobnie jak w Trydencie wygrała ekipa gospodarzy. MVP spotkania wybrany został rozgrywający zwycięskiego zespołu Nikola Grbić, który nie tylko skutecznie rozgrywał, ale i zdobywał punkty dla swojego zespołu (10 oczek: 3 asy serwisowe, 2 bloki, 5 punktów z ataku przy 100-proc. skuteczności).

Kolejne spotkania obu par zaplanowano na środę 21 kwietnia.