VB Tours najlepsze we Francji!

Nowym mistrzem Francji został zespół VB Tours. Po dwóch wygranych z AS Cannes siatkarze z Turenii mogli cieszyć się z odzyskania po sześciu latach najcenniejszego tytułu we Francji.

Wojciech Lehmann

Oba spotkania finałowe stały na wysokim poziomie, jednak poziom ten w dużej mierze wyznaczali siatkarze nowego mistrza francuskiej Ligue A. W pierwszym spotkaniu wygranym przez Tours 3:1 walka punkt za punkt toczyła się tylko w partii wygranej przez Cannes, pozostałe trzy partie Tours wygrało stosunkowo łatwo, nie pozwalając rywalom zdobyć więcej niż 20 punktów w secie. Ojcem zwycięstwa w pierwszej odsłonie finału podopiecznych Erica N’Gapetha , dla którego jest to pierwszy mistrzowski tytuł w karierze był David Konecny, który zdobył dla swojego zespołu aż 23 punkty. Po stronie pokonanych wyróżniał się tradycyjnie Marien Moreau - zdobywca 19 punktów.

W drugim meczu sytuacja przedstawiała się bliźniaczo. Cannes również wygrało tylko jednego, wyrównanego seta, uznając w pozostałych odsłonach wyższość swych rywali. Konecny kontynuował popis swojej dobrej gry i z 28 punktami na koncie przypieczętował zdobycie mistrzostwa kraju przez swój zespół. W Cannes tym razem liderem był Ludovic Castard, jeden z najbardziej niedocenianych francuskich siatkarzy.

Po serii spotkań trener Tours nie mógł nachwalić się swoich zawodników, wyróżniając Konecnego oraz Earvina N’Gapetha, dzięki którym Tours stało się prawdziwym kolektywem. Warto dodać, że w tworzeniu tego monolitu ogromny udział miała para weteranów europejskich boiska, dwaj rozgrywający Loic LeMarrec oraz jego imiennik de Kergret, którzy u schyłku swoich bogatych karier zdobyli mistrzostwo w jednej z najlepszych lig na świecie.