Przegrały wygrany mecz - relacja ze spotkania AZS Białystok - Centrostal Bydgoszcz

Kibice w Białymstoku byli świadkami niezwykle emocjonującego spotkania. Miejscowy Pronar Zeto Astwa AZS podejmował Centrostal Bydgoszcz. Po pięciosetowej batalii lepsze okazały się podopieczne trenera Piotra Makowskiego.

Anna Jawor
Anna Jawor

Mecz lepiej rozpoczęły bydgoszczanki. Akademiczki z Białegostoku popełniały sporo błędów i Centrostal prowadził 5:1. Podlasianki nie poddały się, a skuteczny atak Ilony Gierak sprawił, że miały jeden punkt przewagi nad przyjezdnymi (7:6). Białostoczanki grały coraz pewniej. Blokiem na Ewie Kowalkowskiej popisała się Natalia Ziemcowa z AZS-u (14:12). As serwisowy Magdaleny Godos wyraźnie przybliżył gospodynie do zwycięstwa w pierwszym secie (20:14). Nieciekawą sytuację Centrostalu próbowała ratować punktowymi blokami Katarzyna Mróz (22:19). Akademiczki nie dały sobie jednak wyrwać zwycięstwa, a tę partię zakończył autowy atak Izabeli Kasprzyk (25:20).

Na początku drugiej odsłony spotkania ujawniła sie przewaga AZS-u. Białostoczanki grały bardzo czujnie na siatce i prowadziły 4:0. Na pierwszą przerwę techniczną schodziły z czterema "oczkami" przewagi, dzięki blokowi Magdaleny Godos na Patrycji Polak (8:4). Akademiczki w pełni kontrolowały przebieg seta (17:8). Dwudziesty punkt dał im atak Joanny Szeszko (20:12). Siatkarki ze stolicy Podlasia w pełni zasłużenie wygrały drugiego seta 25:15.

Trzecia partia była ostatnią szansą dla Centrostalu, by jeszcze nawiązać walkę w tej konfrontacji. Obie ekipy grały punkt za punkt (3:3). Białostoczanki jednak za wszelką cenę chciały wygrać ten mecz w trzech setach. Asy serwisowe na swoim koncie zapisały Ilona Gierak oraz Katarzyna Wysocka z AZS-u (12:6). Wysoka przewaga Podlasianek utrzymywała się do stanu 20:14, wtedy też stało sie coś niewytłumaczalnego w poczynaniach podopiecznych Wiesława Czai. Zaczęły szybko trwonić przewagę. W Centrostalu skutecznie atakowały: Dominika Kuczyńska, Katarzyna Mróz oraz Ewa Kowalkowska, a białostoczanki popełniały masę niewymuszonych błędów i mieliśmy remis po 22. Końcówkę seta lepiej wytrzymały bydgoszczanki i wygrały 25:23.

Siatkarki z Bydgoszczy, podbudowane zwycięstwem w trzeciej partii meczu, starały się narzucić Akademiczkom swój styl gry. Bardzo dobrze spisywała się Ewa Kowalkowska (4:7). Gospodynie nie poddały się i próbowały "dogonić" bydgoszczanki. Żółtą kartkę za dyskusje z sędziami otrzymała Joanna Kuligowska z Centrostalu (8:10). Trzy punkty z rzędu zdobyła Joanna Szeszko i Podlasianki miały już tylko jedno "oczko" mniej od przyjezdnych (12:13). Wyrównana walka toczyła sie do stanu po 15. Wtedy to przypomniała o sobie Patrycja Polak. Młoda zawodniczka pewnie atakowała, a całego seta zakończyła dwoma asami serwisowymi (16:25).

O zwycięstwie w tym meczu miał decydować tie-break. Białostoczanki podrażnione przegranymi w dwóch ostatnich setach, szybko wyszły na prowadzenie 5:1. Bydgoszczanki udowodniły jednak jeszcze raz, że potrafią odrabiać straty. Katarzyna Mróz zdobyła punkt atakując przechodząca piłkę i był remis po 6. Podlasianki, dzięki skutecznym zbiciom Natalii Ziemcowej, miały dwa "oczka" więcej od Centrostalu (10:8). Presja zwycięstwa okazała się dla AZS-u chyba zbyt duża. Akademiczki nie umiały poprawnie przyjąć piłki i przegrały 12:15, a cały mecz 2:3. Dzięki tej wygranej Centrostal zagra z PTPS-em Piła o piąte miejsce w lidze.

Pronar Zeto Astwa AZS Białystok - GCB Centrostal Bydgoszcz 2:3 (25:20, 25:15, 23:25, 16:25, 12:15)

AZS: Magdalena Godos, Joanna Szeszko, Agnieszka Starzyk, Ilona Gierak, Katarzyna Wysocka I, Natalia Ziemcowa, Magdalena Saad (libero) oraz Paulina Gajewska, Małgorzata Właszczuk, Vesela Bonczewa

Centrostal: Jana Sawoczkina, Patrycja Polak, Joanna Kuligowska, Dominika Kuczyńska, Katarzyna Mróz, Ewa Kowalkowska, Katarzyna Wysocka II (libero) oraz Sylwia Pelc, Izabela Kasprzyk, Monika Smak, Dominika Nowakowska

MVP: Monika Smak