KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Cel? Europejskie puchary! - rozmowa z Edytą Rzenno, nową środkową AZS Białystok

Nową środkową Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok została Edyta Rzenno, która przeniosła się do tego klubu z Trefla Sopot. O ubiegłym sezonie i walce o awans do PlusLigi Kobiet jeszcze w sopockich barwach, kulisach przeprowadzki do drużyny Wiesława Czaji, celach na nadchodzące rozgrywki oraz wzrastającym poziomie naszej ligi portal SportoweFakty.pl rozmawiał z 27-letnią siatkarką.
Paweł Sala
Paweł Sala

Paweł Sala: Od nowego sezonu zagrasz w AZS Białystok. Dlaczego właśnie na ten klub się zdecydowałaś?

Edyta Rzenno: Rozmowy z AZS Białystok przebiegały bardzo konkretnie. Dość szybko doszliśmy z władzami klubu do porozumienia, dlatego też złożyłam podpis na umowie i udałam się na wakacje. Mam nadzieję, że decyzja ta okaże się dla mnie krokiem w dobrą stronę.

Czy wpływ na decyzję miała osoba trenera Wiesława Czaji, który cieszy się w AZS-ie Białystok dużym autorytetem. Rozmawiałaś z nim przed podpisaniem kontraktu?

- Wiesław Czaja jest rzeczywiście bardzo cenionym trenerem, dlatego też myślę, że współpraca z tak utytułowanym szkoleniowcem będzie owocna. Rzeczywiście, był to jeden z argumentów przemawiających za podpisaniem umowy, mimo że podczas mojego krótkiego pobytu w Białymstoku nie udało mi się osobiście porozmawiać z trenerem.

W poprzednim sezonie występowałaś w Treflu Sopot i nie awansowaliście do PlusLigi Kobiet w rywalizacji sportowej. Duży był to zawód dla drużyny w której grałaś i dla Ciebie samej?

- Nie chcę wypowiadać się za innych, ale dla mnie osobiście ogromny! Tym bardziej, że walczyłam o ten cel już po raz trzeci i niestety tym razem powiedzenie "do trzech razy sztuka" nie sprawdziło się. Nie potrafię powiedzieć co się stało, miałam wrażenie że wygrane w rundzie zasadniczej trochę uśpiły nasz zespół, a w sporcie nie wolno stracić czujności nawet na krótką chwilę.

Klub z Sopotu dostał się jednak do PlusLigi Kobiet niejako tylnymi drzwiami - za PTPS Piła. Było wiadomo, że Trefl wyłoży niemałe pieniądze na przygotowanie drużyny do występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy już na samym początku po decyzji o prawie gry w ekstraklasie dawano ci do zrozumienia, że w nowym składzie nie będzie dla ciebie miejsca? Czy sama chciałaś już odejść?

- Świadomie podpisałam z Treflem kontrakt tylko na jeden sezon. Lubię jasne sytuacje, a dzięki rocznej umowie z końcem sezonu miałam wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Tak się złożyło, że w przyszłym sezonie stanę po przeciwnej stronie siatki. Zmiany barw klubowych są wpisane w życie prawie każdej siatkarki...

Jak wspominasz okres gry w Sopocie?

- Sopot to piękne miasto, a Trefl był zdecydowanie najlepiej zorganizowanym i najbardziej profesjonalnym klubem pierwszej ligi, w jakim miałam okazję zagrać. Żałuję tylko, że nie udało się wywalczyć tego upragnionego awansu, jednak zawsze staram się pielęgnować te dobre wspomnienia, a złe jak najszybciej wyrzucić z pamięci.

Czego oczekujesz od gry w Białymstoku? Jakie cele stawiają przed waszą ekipą działacze klubowi i trenerzy?

- Celem jest zdobycie przepustki do udziału w europejskich pucharach. Mam nadzieję, że uda się to osiągnąć, a dla mnie osobiście gra w Białymstoku będzie możliwością dalszego rozwoju i pokazania pełni swoich umiejętności.

Będziesz w nowym zespole obok Magdy Godos jedną z bardziej doświadczonych zawodniczek. Stąd może spoczywać na Tobie duży ciężar obowiązków.

- Nie boję się wyzwań i na pewno ze wszystkich powierzonych mi zadań będę się starała wywiązać najlepiej jak potrafię.

Czy zaskoczyła Cię informacja o składzie Trefla Atom Sopot na sezon 2010/2011?

- Właściwie nie. Dużo się mówiło o budowie siatkarskiej potęgi w Sopocie i rzeczywiście udało się skompletować bardzo ciekawy skład, który z pewnością będzie mierzył wysoko.

Co twoim zdaniem drużyna z Sopotu może osiągnąć w nadchodzących rozgrywkach ligowych?

- Piękno sportu polega na tym, ze ciężko przewidzieć rezultat końcowy. W Treflu wystąpi wiele znakomitych zawodniczek; na zgranie zespołu też będzie sporo czasu, ze względu na późny start rozgrywek, dlatego myślę, że zespół ten z pewnością będzie stać na walkę o wysokie cele.

Będziesz chciała specjalnie się pokazać w meczach przeciwko drużynie, w której grałaś ostatni sezon?

- Nie widzę powodu, żeby do meczy z zespołami, w których kiedyś grałam podchodzić w jakiś wyjątkowy sposób. W meczu przeciwko Treflowi na pewno dam z siebie wszystko i będę walczyła o zwycięstwo dla swojej drużyny... podobnie jak z każdym innym przeciwnikiem.

Myślisz może o występach w reprezentacji Polski?

- Póki co koncentruje się na przygotowaniach do nowego sezonu ligowego i to jest teraz dla mnie najważniejsze. Jeśli kiedyś moja praca zostanie doceniona poprzez reprezentacyjne powołanie, to będzie mi bardzo miło... Zawsze jednak wolałam mile się zaskoczyć, aniżeli rozczarować, dlatego w tej chwili o tym nie myślę.

Jak oceniasz poziom polskiej ligi? Chyba znacznie wzrósł, skoro przyjeżdżają do nas takie siatkarki, jak choćby Debby Stam, Lucie Muhleistova czy Simona Rinieri.

- Poziom naszej ligi jest rzeczywiście dość wysoki, a takie nazwiska dodatkowo uatrakcyjniają rozgrywki i zapewne wzbudzą jeszcze większe zainteresowanie tą piękną dyscypliną.

Przez podpisanie kontraktu z AZS zagrasz w PlusLidze Kobiet, w doborowym towarzystwie z Muszynianką, BKS Aluprof czy MKS Dąbrowa. To jednak duży awans sportowy dla ciebie, nie sądzisz?

- Szkoda, że awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej nie udało mi się wywalczyć na parkiecie, ale mimo to cieszę się, że będę miała okazję rywalizować z najlepszymi zespołami w Polsce.


Sprawdź terminarz polskich siatkarzy na igrzyska oraz składy grup

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×