Kolejne wygrane Tours VB i AZS-u Olsztyn - po 2. dniu Memoriału Wawrzyczka

Drugi dzień Memoriału prof. Wiktora Wawrzyczka zakończył się podobnie jak pierwszy - zwycięstwami Tours Volley-Ball i Indykpolu AZS UWM Olsztyn. W niedzielę pojedynek tych właśnie drużyn zakończy turniej i rozstrzygnie, która z nich zostanie jego triumfatorem.

Anna Dmochowska

Sobotnie mecze rozgrywane były w gościnnych progach hali w Iławie. Chociaż progi te nie okazały się zbyt życzliwe dla siatkarzy Dynama Jantar Kaliningrad, którzy w trzech setach ulegli francuskiemu Tours VB. Co prawda, zacięty pierwszy set nie wskazywał na tak gładką porażkę. Ale przy świetnej dyspozycji rywali w grze obronnej i brylującym na boisku Davidzie Konecnym, nawet wygrane długie akcje i efektowne bloki nie były w stanie znacząco odmienić losów tego spotkania. Trzecia partia układała się bardzo źle dla ekipy z Rosji, która niejako wzięła przykład z bydgoszczan w dwóch setach piątkowego ich spotkania z Tours - Dynamo przegrywało już 10:20. W szeregi francuskiego zespołu wkradło się wówczas nieco rozluźnienia, dzięki czemu rywale mogli nieco poprawić wynik. Do tego obronili trzy piłki meczowe, piątą jednak zakończyła zagrywka w siatkę.

Tours Volley-Ball - Dynamo Jantar Kaliningrad 3:0 (27:25, 25:21, 25:17)

Tours:
David Konecny, Bogdan Olteanu, Earvin Ngapeth, Jean-Stéphane Tolar, Loïc De Kergret, Horacio D’Almeida, Alexis Gonzales (libero) oraz Petr Konecny, Swan Ngapeth.

Dynamo: Denis Ignatiew, Dimitri Lekomcew, Maksim Tereszin, Ilia Żilin, Siergej Trietiakow, Aleksandr Kriwiec, Dmitri Kowiriajew (libero) oraz Maksim Proskurnia, Witalij Mosow, Andriej Tkaczenko.

Drugi pojedynek sobotniego wieczoru wzbudził niewątpliwie więcej emocji w kibicach zebranych w iławskiej hali. Zmierzyły się bowiem Indykpol AZS UWM Olsztyn i Delecta Bydgoszcz - tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu PlusLigi. Lepsi okazali się olsztynianie, którzy zdołali wygrać w czterech setach. Pierwsza partia od początku układała się pomyśli gospodarzy turnieju. Skuteczniej blokowali, atakowali i popełniali mniej błędów. Bydgoszczanom nie wychodziła gra w obronie i, jakby zachowując memoriałową tradycję, przegrywali już 10:20. W końcówce jeszcze "podgonili" wynik, po ataku Anttiego Siltali z drugiej linii i asie Martina Sopko. Grą środkiem i trójblokiem wybronili dwie piłki setowe, ale kolejną o blok obił Paweł Siezieniewski, dając swojemu zespołowi wygraną w pierwszym secie.

Drugą odsłonę zdecydowanie lepiej zaczęli goście z Bydgoszczy. Teraz to akademicy mieli problemy właściwie w każdym elemencie, przede wszystkim w przyjęciu zagrywek Andrzeja Wrony, i na pierwszej przerwie technicznej przegrywali 2:8. Jednak tuż po niej szybko zaczęli odrabiać straty, kilka dobrych ataków, m.in. Marcela Gromadowskiego, oraz coraz częstsze błędy rywali pozwoliły wyrównać tuż po drugim regulaminowym czasie (16:16). Zaczęła się wyrównana walka, ale kolejne dwa udane ataki kapitana Akademików dały im piłkę setową (24:22). Podopieczni Waldemara Wspaniałego jeszcze wyrównali, ale losy tej partii rozstrzygnęły dwie kolejne akcje Piotra Haina, w tym blok na Dawidzie Konarskim.

Udana końcówka po fatalnym wręcz początku nie wpłynęła mobilizująco na ekipę Indykpolu AZS UWM. Olsztynianie nie wykorzystali tego przyspieszenia, by wygrać mecz w trzech partiach, i w kolejnej odsłonie oddali pole do popisu podopiecznym Waldemara Wspaniałego. Ci zaś tym razem nie popełnili błędu z poprzedniej partii, zachowali więcej zimnej krwi w najważniejszych momentach i wrócili do gry, zwyciężając 25:23. Jednak podobnie jak dzień wcześniej, nie wystarczyło im sił, by powalczyć w kolejnym secie. Ten bowiem należał do olsztynian, którzy szybko odskoczyli rywalom na cztery oczka (12:8). Grali na tyle pewnie, że już nie pozwolili Delekcie na zbyt wiele. Wygląda też na to, że ławka rezerwowych w AZS-ie czyni postępy, chociażby patrząc na to, że w jego szeregach w sobotnim spotkaniu nieźle spisywali się Tomasz Tomczyk i Piotr Hain.

Indykpol AZS UWM Olsztyn - Delecta Bydgoszcz 3:1 (25:19, 26:24, 23:25, 25:19)