Rywale za silni dla bydgoszczan, Tours VB triumfatorem Memoriału prof. Wawrzyczka

Memoriał prof. Wiktora Wawrzyczka dobiegł końca. Nie był to udany turniej dla Delecty Bydgoszcz, która zakończyła go z trzema porażkami na koncie. Niezbyt pomyślnie dla Indykpolu AZS UWM Olsztyn potoczyły się też losy ostatniego spotkania w memoriale. Akademicy przegrali je bowiem 0:3, a tym samym zwycięzcą całego turnieju zostało francuskie Tours VB.

Anna Dmochowska

Siatkarze Delecty Bydgoszcz nie najlepiej prezentują się na tydzień przed rozpoczęciem nowego sezonu PlusLigi. W niedzielnym meczu podopieczni Waldemara Wspaniałego zmierzyli się z Dynamem Jantar Kaliningrad, a że oba zespoły nie odniosły zwycięstwa w turnieju, spotkanie decydowało o zajęciu trzeciego miejsca w Memoriale prof. Wiktora Wawrzyczka. Lepsi okazali się goście zza północnej granicy Polski. Jedynie w pierwszej partii toczyła się wyrównana walka, rozstrzygana grą na przewagi. Kolejny set zupełnie nie wyszedł ekipie pod wodzą trenera Wspaniałego - siatkarze Dynama zdominowali rywali w każdym elemencie i pewnie wygrali do 14. Delecta Bydgoszcz próbowała jeszcze nawiązać wyrównaną walkę, jednak nie na tyle skutecznie, by przedłużyć spotkanie. Zakończyli więc Memoriał prof. Wawrzyczka bez zwycięstwa i z dwoma wygranymi setami.

Dynamo Jantar Kaliningrad - Delecta Bydgoszcz 3:0 (26:24, 25:14, 25:21)

Dynamo:
Dmitri Lekomcew, Denis Ignatiew, Maksim Tereszin, Ilia Żilin, Siergej Trietiakow, Aleksandr Kriwiec, Dmitri Kowiriajew (libero).

Delecta: Stanisław Pieczonka, Wojciech Serafin, Michal Červeň, Grzegorz Szymański, Andrzej Wrona, Krzysztof Andrzejewski (libero).

Memoriał prof. Wawrzyczka nie zakończył się pomyślnie również dla pełniących rolę gospodarzy siatkarzy Indykpolu AZS UWM Olsztyn. Akademicy przegrali spotkanie o pierwsze miejsce w turnieju z Tours Volley-Ball 0:3. W pierwszych dwóch setach francuska ekipa od początku dyktowała warunki spotkania, choć olsztynianom udawało się zmniejszać dystans bądź całkowicie niwelować straty. Po chwili przyspieszenia tracili jednak impet, ponownie pojawiały się błędy własne w ich szeregach. Natomiast goście z Francji kontynuowali dobrą grę na skrzydłach, w kontrze, a przede wszystkim świetnie spisywali się w obronie.

Trzecia partia zwiastowała zmiany, a przynajmniej próbę wygrania choć jednego seta. Akademicy zaczęli od prowadzenia 3:0 i utrzymywali trzypunktowe prowadzenie tuż po pierwszej przerwie technicznej. Trzy kolejno zepsute przez Tomasza Tomczyka akcje zwiastowały jednak powrót sytuacji z poprzednich partii. Nawet dobre przyjęcie i gra w obronie nowego libero AZS-u, Marcina Mierzejewskiego, nie pomogły zmienić losów choćby tego seta. Francuski zespół był po prostu lepszy w tym pojedynku i wygrał trzecią odsłonę, a z nią mecz i cały turniej.

Indykpol AZS UWM Olsztyn - Tours VB 0:3 (20:25, 21:25, 22:25)

AZS:
Kert Toobal, Wojciech Ferens, Dawid Gunia, Marcel Gromadowski, Vladimir Čedić, Paweł Siezieniewski, Marcin Mierzejewski (libero) oraz Tomasz Tomczyk, Wojciech Winnik, Wojciech Włodarczyk, Piotr Hain.

Tours: Petr Konecny, Rafael Redwitz, David Konecny, Bogdan Olteanu, Earvin Ngapeth, Jean-Stéphane Tolar, Alexis Gonzales (libero) oraz Horacio D’Almeida, Loïc De Kergret.

Podczas ceremonii zakończenia memoriału wybrano najlepszych zawodników poszczególnych zespołów. W Delekcie Bydgoszcz za takiego uznano Martina Sopko, w zespole z Rosji - Ilię Żilina, jako najlepszego z Akademików wyłoniono Kerta Toobala, a spośród siatkarzy Tours - Earvina Ngapeth. MVP turnieju został zaś atakujący zespołu-triumfatora, David Konecny.