Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej: Podaruj innym cząstkę siebie po raz trzeci na sportowo - po konferencji prasowej

Już w piątek rusza III Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Przez trzy dni na parkiecie rywalizować będą cztery reprezentacje. Jednak turniej ma również inny wymiar, ważniejszy. Będzie można oddać krew i stać się potencjalnym dawcą szpiku. Mówiąc krótko - uratować drugiemu człowiekowi życie.
Olga Krzysztofik
Olga Krzysztofik

- To nie tylko wydarzenie sportowe, to coś więcej - w jednym zdaniu całą ideę Memoriału Agaty ujął przedstawiciel Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej zostanie rozegrany już po raz trzeci, tym razem w Dąbrowie Górniczej. Dotychczas turniej rozgrywany był w katowickim Spodku, gdzie obecnie trwają Targi Górnicze, więc wybór padł na Dąbrowę. Jednak jej przedstawiciele już zadeklarowali chęć goszczenia Memoriału w przyszłym roku. Jeśli się nie uda, to władze chcą zorganizować "mały Memoriał".

W tegorocznej odsłonie turnieju wystąpią reprezentacje Rosji, Chorwacji, Słowacji i Polski. Jednak nawet trener Alojzy Świderek na pierwszy plan wysuwa aspekty inne niż sportowe. - Uważam, że idea promocji krwiodawstwa i transplantacji przez sport jest bardzo dobrym pomysłem. Mam nadzieję, że dzięki nadal żywej pamięci o Agacie w środowisku sportowym nie tylko kolejne edycje Memoriału jej imienia będą rozgrywane, ale nie będzie brakować krwi, a potencjalnych dawców szpiku będzie przybywać - powiedział Świderek.

Szkoleniowiec wspomina swoją podopieczną bardzo ciepło. - Zetknąłem się z Agatą wcześniej, ale bardzo blisko dopiero podczas przygotowań do mistrzostw Europy w roku 2003. Trenowaliśmy wtedy w Szczyrku. Gdy dziewczyny pracowały nad wytrzymałością, Agata poinformowała mnie i Andrzeja Niemczyka, że nie daje rady. Już wtedy chorowała... Chcę powiedzieć, że Agata była dziewczyną, która miała wielkie serce dla sportu, ale także dla innych - wspomniał. - Trudno mówić o Agacie w czasie przeszłym, ale dobrze, że jest organizowany Memoriał jej imienia. Cieszymy się, że możemy wspomóc tę ideę naszą grą - dodała Anna Podolec, reprezentantka Polski oraz bliska koleżanka Agaty Mróz-Olszewskiej.

III Memoriał promuje krótki spot, w którym kibic po meczu reprezentacji Polski w Spodku oraz górnik po pracy idą oddać krew. Na końcu mała Lilianna (córka Agaty i jej męża Jacka Olszewskiego) mówi z uśmiechem Podaruj innym cząsteczkę siebie. Jedną z osób potrzebujących jest córka Andrzeja Jopa, Paulina. Tydzień temu wzięła ślub, mimo swojej choroby - białaczki - z którą rozpoczyna nową drogę życia. Potrzebuje teraz krwi z grupy AB-.

- Jeśli bohaterowie są na wojnie, to ja bym chciał powiedzieć, że bohaterowie są wśród nas w czasie pokoju - wyznał Mieczysław Barański, prezes Fundacji Kropli Życia. Mianem bohaterów określa ludzi, którzy poświęcili cząstkę siebie dla innych. Niektórzy podczas Memoriału otrzymają Statuetkę Kropli Życia, inni Medale Kropli Życia, jednak najbardziej zasłużeni w pomaganiu innym otrzymają miecz z logo fundacji - będą Rycerzami Kropli Życia.

Polska znajduje się w gronie średniaków pod względem zarejestrowanych dawców szpiku kostnego, jednak do europejskich potęg dużo nam jeszcze brakuje. Na dzień dzisiejszy w Polsce zarejestrowanych jest jedynie 700 tysięcy potencjalnych dawców na 25 milionów dorosłych.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje dotyczące oddania krwi oraz zostaniu potencjalnym dawcą szpiku. Aby pomóc innym wystarczy naprawdę niewiele - ukończone 18 lat, dokument roższamości ze zdjęciem lub numerem PESEL. Podaruj innym cząstkę siebie!

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×