Azerbejdżan (30)* - Nie wolno ich lekceważyć
Reprezentacja Azerbejdżanu zdaje się być skazana na pożarcie w grupie B. Zdaje - ponieważ Azerki miały już w swojej, niedalekiej zresztą, historii epizod w czołowej czwórce mistrzostw Europy. Dotychczas ich najlepszym wynikiem było 4. miejsce w czempionacie Europy w Chorwacji w 2005 roku (przypomnijmy, iż biało-czerwone zdobyły wówczas drugie z rzędu złoto, zaś w fazie grupowej pokonały azerskie zawodniczki 3:0). Ostatnimi czasy nie wiedzie im się na arenie międzynarodowej, lecz nie oznacza to, że nie mogą w którymś momencie zdumieć swoich uśpionych i podchodzących do niektórych potyczek z lekceważeniem rywalek.
W składzie Azerek próżno szukać licznych gwiazd. Spustoszenie w szeregach ich przeciwniczek jest w stanie siać tak naprawdę tylko jedyna klasowa siatkarka - atakująca Natalia Mammadowa. Zawodniczka ta ma w swoim dorobku m.in. tytuł najlepiej punktującej fazy zasadniczej Ligi Mistrzyń oraz udane występy w lidze włoskiej (wraz ze swoim zespołem zdobyła medal Serie A1). Reprezentacja Azerbejdżanu nie mogłaby w ogóle istnieć bez naturalizowanej Ukrainki, która jest jej liderką z prawdziwego zdarzenia.
Skład reprezentacji Azerbejdżanu
Rozgrywające: Oksana Parchomienko, Natawan Gasimowa
Libero: Waleria Korotenko
Środkowe: Ksenia Kowalenko, Jelena Parchomienko, Ajnur Karimowa
Przyjmujące: Natalia Mammadowa, Polina Rahimowa, Daria Zamanowa, Odina Alijewa
Atakujące: Oksana Mammadiarowa, Oksana Kiseilowa
Chorwacja (24) - To do nich w Europie należał koniec XX w.
Chorwatki największe triumfy święciły pod koniec ubiegłego wieku, kiedy to trzykrotnie z rzędu sięgnęły po wicemistrzostwo Starego Kontynentu (1995, 1997, 1999). Za każdym razem przegrywały wówczas w finale, ulegając najpierw Holenderkom, a potem dwukrotnie Rosjankom. Finałowe porażki nie zmieniają jednak faktu, że chorwackie siatkarki właśnie wtedy osiągnęły w sporcie najwięcej. Dziś po ich tamtejszej drużynie nie ma już śladu, zaś następczyń ówczesnych wicemistrzyń jak nie było, tak nie ma.
Na ostatnim, rozgrywanym w Polsce czempionacie Europy kadrowiczki Chorwacji zajęły odległą 16. lokatę. Odpadły już po pierwszej fazie turnieju, ulegając w grupie A Holenderkom, Polkom oraz Hiszpankom.
Świeżość do drużyny ma wnieść jednak nowy trener. Damir Jurko zastąpił niedawno na tym stanowisku legendę rosyjskiej siatkówki - Irinę Kiriłłową. To on poprowadził kadrę Chorwacji w III Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej, w którym po porażkach z Rosją i Polską oraz wygranej ze Słowacją zajęła ona miejsce trzecie. Warto nadmienić, iż nagrodami dla najlepiej blokującej, serwującej i rozgrywającej uhonorowane zostały trzy Chorwatki - kolejno Maja Poljak, Jelena Alajbeg i Biljana Gligorovic.
Skład reprezentacji Chorwacji
Rozgrywające: Biljana Gligorović, Marijeta Draženović
Libero: Paola Došen
Środkowe: Ivana Miloš, Ilijana Dugandžić, Maja Poljak
Przyjmujące: Hana Čutura, Nikolina Kovačić, Mira Topić
Atakujące: Sanja Popović, Jelena Alajbeg
Turcja (12) - Do wypunktowania rywalek gotowana Neslihan Darnel
Reprezentantki Turcji to, obok nieco osłabionych Włoszek, główne faworytki grupy B. Ten, kto uważa, że za całą siłę ognia odpowiada w ich szeregach tylko i wyłącznie znakomita siatkarka Eczacıbaşı Stambuł - Neslihan Darnel (zawodniczka wielokrotnie nagradzana nagrodami indywidualnymi dla najlepiej punktującej i serwującej), jest w sporym błędzie. Oczywiście - wkład Darnel w wyniki swojego zespołu jest nieoceniony, lecz w pojedynkę sama wiele by nie zdziałała. To już nie te czasy, kiedy Neslihan Darnel niemal w pojedynkę zdobyła dla Turcznek srebro czempionatu Europy w roku 2003. Teraz w jej towarzystwie spore zasługi dla ekipy tureckiej mają też Esra i Eda Erdem.
Wiele Turczynek gra w swojej rodzimej lidze, lecz nie wyklucza to w żadnym wypadku możliwości ich sportowego rozwoju. Wszak w Turcji istnieją dwa siatkarskie giganty ze Stambułu - Fenerbahçe i Vakıfbank.
W tym roku tureckie zawodniczki ugrały srebrny medal w Lidze Europejskiej, ulegając etatowym zwyciężczyniom - Serbkom. W poprzednich dwóch edycjach również stawały na podium tej imprezy. Do roli kolejnej podpory, a nawet gwiazdy zespołu urosła w tym czasie świetna libero - Gizem Güreşen. Turczynki coraz większą siły siatkówki?
Skład reprezentacji Turcji
Rozgrywające: Ozge Cemberci, Asuman Karakoyun
Libero: Gulden Kayalar, Gizem Guresen
Środkowe: Bahar Toksoy, Eda Erdem, Busra Cansu, Ergul Avci
Przyjmujące: Gozde Sonsirma, Neriman Ozsoy, Esra
Atakujęce: Neslihan Darnel, Polen Uslupehlivan
Włochy (5) - Azzurre pechowe, lecz wciąż silne
Mało który zespół ma w tym sezonie kadrowym tyle kłopotów, ile drużyna Włoch. Massimo Barbolini może narzekać na spory ból głowy przede wszystkim z powodu kontuzji. Wystarczy wspomnieć o koszmarnym urazie Paoli Cardullo, nieocenionej libero włoskiego teamu, która w turnieju finałowym World Grand Prix złamała w starciu ze swoją koleżanką z zespołu, Franceską Piccinini, kość śródręcza prawej ręki. Co więcej, jej naturalna zastępczyni - Enrica Merlo - nie mogła wskoczyć do składu Włoszek, gdyż zaraz po zakończeniu sezonu klubowego poddała się operacji.
Jakby tego było mało, wieść o tym, że Cardullo ostatecznie we Włoszech i Serbii nie zagra, gruchnęła trzy dni po upłynięciu terminu nadsyłania składów reprezentacji na ME. Nie wiedzieć czemu, władze europejskie nie zrobiły w tym wypadku wyjątku i nie wyraziły zgody na zastąpienie jej na włoskiej liście przez Lunę Carocci.
Mimo ogromnych dylematów kadrowych, Włoszki nie poddają się i zapowiadają walkę o obronę podwójnego złota mistrzostw Europy. W okresie przygotowawczym zwyciężyły m.in. w towarzyskim turnieju Palladinum Cup. Utytułowane zawodniczki nie składają więc broni. Mają zresztą na medal w czempionacie realne szanse. Dotychczasowa gwiazda włoskiej Serie A1, która swego czasu swoimi występami w Scavolini Pesaro przyćmiewała nawet Katarzynę Skowrońską-Dolatę, pewnym krokiem przedarła się do składu ekipy Barboliniego. Carolina Costagrande, bo o niej mowa, może w tych mistrzostwach odegrać niepoślednią rolę.
Włoszkom - w obliczu problemów kadrowych - nie będzie łatwo ponownie obronić tytułu...
Skład reprezentacji Włoch
Rozgrywające: Eleonora Lo Bianco, Francesca Feretti
Libero: Giulia Leonardi
Środkowe: Simona Gioli, Valentina Arighetti, Sara Anzanello, Martina Guiggi
Przyjmujące: Francesca Piccinini, Antonella Del Core, Lucia Bosetti, Carolina Costagrande, Cristina Barcellini
Atakująca: Serena Ortolani
Rozgrywki w grupie B (Monza)
sobota, 24.09.
Turcja - Azerbejdżan, 17.30
Chorwacja - Włochy, 20.30
niedziela, 25.09.
Chorwacja - Turcja, 17.30
Włochy - Azerbejdżan, 20.30
poniedziałek, 26.09.
Azerbejdżan - Chorwacja, 17.30
Włochy - Turcja, 20.30
* miejsce w oficjalnym rankingu FIVB