Transferowa karuzela Orlen Ligi - tydzień I

Sezon ligowy już za nami, więc powoli rozkręca się transferowa karuzela. My postaramy się systematycznie informować Was o tym, co dzieje się w klubach Orlen Ligi. Zapraszamy do cotygodniowej lektury!

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski

Atom Trefl Sopot

W drużynie znad morza zapowiadają się spore zmiany. Działacze twierdzą, że nie dojdzie do rewolucji, ale wiadomo, że zespół opuścić ma kilka kluczowych postaci. Niemal pewne jest, że z klubu odejdzie Rachel Rourke, która prowadzi rozmowy z Rabitą Baku. Z Atomem pożegnać się ma również szkoleniowiec Adam Grabowski, któremu jak dotychczas działacze nie przedstawili propozycji nowego kontraktu.

Według medialnych doniesień drużynę w kolejnych rozgrywkach poprowadzić ma Holender Teun Buijs. Wśród potencjalnych wzmocnień wymienia się także Anne Buijs, córkę kandydata na nowego trenera i Magdalenę Damaskę, tegoroczną mistrzyni Europy kadetek.

Ze "złotego" zespołu na kolejny sezon z pewnością pozostaną posiadające ważne kontrakty Justyna Łukasik, Magdalena Kuziak oraz powracająca z wypożyczenia do Murowanej Gośliny Natalia Gajewska. Działacze liczą, że uda przedłużyć kontrakty z  Eriką Coimbrą, Noris Cabrerą, Julia Szeluchiną, Izabelą Bełcik i Mariolą Zenik.
Odejście Rachel Rourke wydaje się być nieuniknione Odejście Rachel Rourke wydaje się być nieuniknione
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej po zdobyciu srebrnego medalu panuje spory niedosyt. Działacze nie rozpamiętują jednak porażki i już rozpoczęli budowanie nowego zespołu. Pierwszym nabytkiem została Rachael Adams z Pałacu Bydgoszcz. Pozyskanie Amerykanki to spory sukces, bowiem w swoich szeregach chętnie widziało ją kilka innych klubów.

Działaczom MKS-u nie udało się natomiast zatrzymać Frauke Dirickx. Belgijka, która w ostatnich dwóch sezonach była podstawową rozgrywającą drużyny Waldemara Kawki przenosi się do Impela Wrocław.

Nadal nie wiadomo, jaki los czeka szkoleniowca zespołu, Waldemara Kawkę. Sam zainteresowany zapowiedział po zakończeniu rywalizacji finałowej, że rezygnuje z prowadzenia drużyny. Prezes Robert Koćma wierzy jednak, że trener, który doprowadził w minionym sezonie ekipę z Zagłębia Dąbrowskiego do Pucharu Polski i srebrnego medalu, zmieni zdanie i podpisze kontrakt na kolejny sezon.

Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna

Po zdobyciu brązowego medalu o klubie zrobiło się bardzo głośno. Tym razem nie chodziło jednak o kolejne spektakularne transfery, a kłopoty finansowe i widmo upadku. Działacze co prawda uspokajają twierdząc, że nie ma powodów do niepokoju, jednak zapowiedź wycofania się ze współpracy głównego sponsora - Banku BPS, zwiastuje znaczne zaciskanie pasa.

W tej sytuacji nikogo nie dziwi, że w Muszynie, co było dotychczas niespotykane, mówi się jedynie o odejściu kolejnych zawodniczek. Agnieszka Bednarek-Kasza i Anna Werblińska znajdują się w kręgu zainteresowań Chemika Police, Kinga Kasprzak otrzymała propozycję z ligi rosyjskiej, w kierunku Turcji podążyć może natomiast Sanja Popović, którą kusi Bursa BBK.

BKS Aluprof Bielsko-Biała

Po słabym sezonie w Aluprofie Bielsko-Biała zapowiadają się spore zmiany. Prawdopodobnie z posadą pożegna się Wiesław Popik, który nie zrealizował przedsezonowego założenia, jakim było zdobycie medalu mistrzostw Polski. Wiadomo też, że klub opuści Joanna Wołosz. Rozgrywająca drużyny spod Klimczoka prawdopodobnie przeniesie się do ligi włoskiej. Zainteresowanie nią wyraziło bowiem Yamamay Busto Arsizio. Z klubem pożegnać się mają również Elisa Cella, Helena Horka i Milada Bergrova, które co prawda przez większość sezonu spisywały się przyzwoicie, jednak w decydujących momentach zawiodły.

Impel Wrocław

Działacze klubu z Dolnego Śląska, podobnie jak przed rokiem, zapowiadają budowę zespołu, który ma włączyć się do walki o najwyższe cele. Jak dotychczas obyło się bez transferowych fajerwerków, choć bez wątpienia pozyskanie Frauke Dirickx na pozycję rozgrywającej można uznać za spory sukces. W klubie pozostanie również Tore Aleksandersen, którego sprowadzenie okazało się transferowym strzałem w dziesiątkę. Decyzja o przedłużeniu kontraktu z norweskim szkoleniowcem zapadła jeszcze przed zakończeniem sezonu.

Pod znakiem zapytania stoi w Impelu przyszłość Vesny Djurisić. W ostatnich dniach pojawiła się bowiem informacja, że usługami Serbki zainteresowany jest Chemik Police. Na ile są to realne głosy, a na ile transferowe spekulacje, okaże się prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.
"Magik z Norwegii" w nowym sezonie ponownie poprowadzi zespół Impela Wrocław
PTPS Piła

W Pile po burzliwym sezonie nastała cisza. Jak dotychczas jedyną decyzją, jaką podjęto, było przedłużenie kontraktu z Dariuszem Luksem, który poprowadził zespół w meczach II i III rundy play-off. Niewiele wiadomo natomiast na temat składu, jakim PTPS będzie dysponował. Kilka zawodniczek zastanawia się nad zmianą barw klubowych. wśród nich jest m.in. kapitan zespołu Monika Naczk, która prawdopodobnie karierę kontynuować będzie za granicą.

Budowlani Łódź

Po zajęciu siódmego miejsca w rozgrywkach, działacze Budowlanych zapowiadają niewielkie zmiany. W zespole zostaną Agata Durajczyk i Aleksandra Sikorska. Prawdopodobnie kontrakty przedłużą także Dorota Ściurka, Sylwia Pycia i Magdalena Piątek.

W klubie trwają poszukiwania trenera. Wśród kandydatów na to stanowisko wymienia się Alojzego Świderka, Rafała Błaszczyka, Mirosława Zawieracza, Wiesława Popika oraz Jacka Nawrockiego.

Drużynę opuściły już Paola Andrea Ampudia i Courtney Thompson. Działacze nie ukrywają, że nie byli zadowoleni z postawy obu zawodniczek, co do których oczekiwania były znacznie większe.

Pałac Bydgoszcz

Odejście Rachael Adams to jak dotąd jedyny ubytek kadrowy w drużynie bydgoskiego Pałacu. W najbliższych tygodniach można się jednak spodziewać kolejnych decyzji personalnych. W klubie nie ukrywają bowiem zawodu postawą Rity Liliom i Mayvelis Martinez Adlum. Pod znakiem zapytania stoi również przyszłość kilku innych bydgoskich siatkarek: Justyny Sosnowskiej, Eweliny Krzywickiej i Anny Grejman. Ta ostatnia po bardzo udanym sezonie na brak ofert z pewnością nie będzie mogła narzekać.

Siódemka Legionovia Legionowo

W Legionowie niewiele wiadomo, bowiem drużyna dopiero przed kilkoma dniami zapewniła sobie utrzymanie w Orlen Lidze. W klubie powoli myślą jednak o budowaniu zespołu na nowy sezon. Tym razem, drużyna ma być na tyle mocna, aby skutecznie włączyć się do walki o play-off.

W Legionowie podjęto decyzję, że zespół w kolejnym sezonie poprowadzi Jolanta Studzienna.

Chemik Police

12 milionów to budżet, jakim według nieoficjalnych informacji dysponować ma drużyna beniaminka z Polic. Nikogo więc nie dziwi fakt, że na liście życzeń polickich działaczy pojawiają się: Małgorzata Glinka-Mogentale, Anna Werblińska, Milena Radecka, Agnieszka Bednarek-Kasza, Maja Ognjenović i Vesna Djurisić. Jak dotąd jednak, żadna z wymienionych zawodniczek nie parafowała umowy. W klubie trwają jednak intensywne negocjacje i - jak zapowiadają działacze - skład zespołu powinien być znany w ciągu najbliższych tygodni.

Budowa drużyny to nie jedyne zmartwienie włodarzy klubu z zachodniopomorskiego. Cały czas nie została bowiem oddana do użytku nowa hala, która spełnia wymogi Orlen Ligi. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych miesięcy, drużyna będzie musiała przenieść się do odległego o 130 km Koszalina. Władze miasta obiecują jednak, że do sierpnia wszystko będzie wiadomo.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×