Proces kwalifikacji do odbywających się za rok w Polsce mistrzostw świata 2014 rozpoczął się w czerwcu, teraz startuje druga, przedostatnia, runda.
Miejsc dla krajów naszego kontynentu jest dziewięć (na dwadzieścia cztery), z czego jedno na wstępie zajęła już Polska jako gospodarz imprezy. Dla pozostałych przygotowano trzyetapowe kwalifikacje, z tym, że dwanaście reprezentacji z najwyższych miejsc rankingu FIVB wchodzi do gry dopiero w trzecim, ostatnim etapie. W momencie rozpoczęcia zmagań były to: Rosja, Włochy, Serbia, Bułgaria, Niemcy, Francja, Czechy, Hiszpania, Słowacja, Wielka Brytania, Finlandia i Portugalia. Obecnie dwa z tych zespołów - Rosja i Włochy - jako finaliści mistrzostw kontynentu już się zakwalifikowali bezpośrednio do mistrzostw świata i nie będą musieli uczestniczyć w trzeciej rundzie. Pozostało więc do obsadzenia sześć miejsc.
W pierwszej rundzie w czerwcu najsłabsze europejskie zespoły (w tym tak egzotyczne jak Islandia, Mołdawia, Szkocja czy San Marino) walczyły między sobą w siedmiu turniejach w różnych krajach. Zwycięzcy tych turniejów awansowali prosto do trzeciej rundy i były to: Chorwacja, Słowenia, Estonia, Belgia, Grecja, Cypr oraz Była Republika Macedonii. Natomiast zespoły z drugich miejsc (poza najsłabszym) będą musiały wziąć udział w drugiej rundzie zmagań, która właśnie się rozpoczyna i którą szczegółowo omówiliśmy poniżej. Trzecia, decydująca runda będzie miała ponownie formułę turniejów złożonych z czterech drużyn. Tych turniejów będzie pięć i odbędą się one równocześnie w pięciu różnych krajach na początku stycznia 2014. Z tych turniejów do trzeciego etapu kwalifikacji do mistrzostw świata awansuje pięciu zwycięzców oraz najlepszy z drugich miejsc, którzy zajmą w ten sposób sześć pustych miejsc.
Runda druga kwalifikacji wewnątrzeuropejskich do MŚ 2014 ma postać jednego turnieju dla wszystkich i rozpoczyna się w środę 2 października w najmłodszym mieście Holandii - Almere. Przez 5 dni o awans do trzeciej fazy zmagań będą walczyły: Holandia, Izrael, Białoruś, Rumunia, Szwecja oraz Ukraina, grając systemem każdy z każdym. Trzy najlepsze drużyny z tych sześciu przejdą do ostatniej rundy.
Reprezentacje Holandii i Białorusi brały udział w niedawno zakończonych mistrzostwach kontynentu i zakończyły swoje zmagania odpowiednio na 10. i 15. miejscu. Oranje są także drużyną o najwyższym miejscu w rankingu FIVB z uczestników tej rundy oraz gospodarzem turnieju, co stawia ich w roli bitych faworytów. Pozostałe dwa miejsca prawdopodobnie zajmą reprezentacje Ukrainy i Białorusi, ale na tym poziomie mogą zdarzyć się niespodzianki.
Reprezentacja Holandii jako jedyna uczestniczyła w Lidze Światowej 2013, gdzie 2 punktów zabrakło jej do wygrania słabszej grupy C. W swoich szeregach ma zawodników grających w dobrych ligach europejskich, dobrze znani kibicom PlusLigi są środkowi Bontje i Kooistra (od nowego sezonu atakujący w RCS Czarnych Radom). Grą zespołu dowodzi niezwykle utalentowany młodziutki rozgrywający o piekielnej zagrywce - Nimir Abdel-Aziz.
Z pozostałych zespołów w polskiej lidze grają Białorusin (z polskim obywatelstwem) Achrem oraz Kapelus, ukraiński przyjmujący. Jeden sezon w Farcie Kielce spędził także wybitny szwedzki atakujący, Marcus Nilsson, który zdecydowanie przerasta swoimi umiejętnościami resztę drużyny.
Pierwszego dnia turnieju zmierzą się ze sobą reprezentacje Szwecji i Rumunii, Ukrainy i Białorusi oraz Holandii i Izraela.
Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!
Oglądaj siatkówkę mężczyzn w Pilocie WP (link sponsorowany)