El. MŚ siatkarzy gr. I: Holandia odprawiła Czechy

Podopieczni Edwina Benne zdobyli w piątek trzy punkty w turnieju kwalifikacyjnym do mundialu, który rozgrywany jest w Opavie. W sobotę zagrają o pierwsze miejsce w grupie z Bułgarami.

Michał Biegun

Nasi południowi sąsiedzi udanie rozpoczęli wieczorne spotkanie, jednak po kilku prostych błędach oddali prowadzenie Holendrom (4:8). W ataku mylili się Petr Michalek, Adam Bartos i Radek Mach. Po pierwszej przerwie technicznej Czechów skutecznie ukłuli Wytze Kooistra i Jeroen Rauwerdink. Wynik próbował gonić Jan Stokr, ale czeski bombardier był osamotniony w ofensywnych poczynaniach. Pomarańczowi postawili kilka udanych bloków i sukcesywnie powiększali przewagę (11:17). Podopieczni Zdenka Smejkala mieli spore problemy z wykańczaniem akcji, i na nic się zdała wymiana rozgrywającego. Seta zakończył bardzo aktywny w ekipie Edwina Benne, Niels Klapwijk.

Na drugą partię gospodarze wyszli z dwoma zmianami w składzie (Ondrej Hudecek, David Konecny), a Stokr został przestawiony na przyjęcie. Po wyrównanym początku goście znów przez nieporadność Czechów objęli czteropunktowe prowadzenie (9:13). Trener Smejkal poprosił o przerwę dla swoich graczy, która poskutkowała zminimalizowaniem strat (13:14). Następnie sędzie zawodów Marko Seifired podjął kilka kontrowersyjnych decyzji na korzyść Holendrów, które wyraźnie zdestabilizowały poczynania reprezentacji czeskiej. Pomarańczowi bez problemu dowieźli bezpieczną przewagę do końca seta.

W kolejnej partii holenderscy siatkarze kontynuowali skuteczną grę. Czesi postawili wszystko na jedną kartę, aby spróbować wygrać choćby jednego seta. Po punktowym serwisie Davida Konecnego gospodarzom udało się wyjść na prowadzenie (13:12). Gracz francuskiego Tours dodał naszym południowym sąsiadom skrzydeł. Pomarańczowi nie zamierzali się temu biernie przyglądać i odpowiedzieli atakami Dicka Kooya i Kooistry. Emocjonującą i nerwową końcówkę graną na przewagi zwyciężyli goście. Tym samym zagrają jutro z Bułgarami o pierwsze miejsce w grupie, które gwarantuje awans do polskich Mistrzostw Świata.

Czechy - Holandia 0:3 (14:25, 19:25, 33:35)

Czechy: Boula, Michalek, Stokr, Bartos A., Siroky, Mach, Krystof (libero) oraz Hudecek, Bartos P., Konecny, Sobotka, Finger

Holandia: Nimir, Rauwerdink, Kooy, Kooistra, Klapwijk, Koelewijn, Jorna (libero) oraz Andringa, Van Harskamp, Van Bemmelen, Krolis