WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Foro Italico - magiczne miejsce na mapie Rzymu

Drugi mecz pomiędzy Włochami a Polską będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na poziom sportowy, jaki zaprezentują obie drużyny, ale także miejsce, w jakim to spotkanie zostanie rozegranie.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik

W listopadzie ubiegłego roku podczas jednej z konferencji prasowych, która miała promować Mistrzostwa Świata 2014 w Polsce, Mirosław Przedpełski wspomniał o tym, że jedno ze spotkań pomiędzy naszą reprezentacją a Włochami będzie rozegrane na Foro Italico. Miał być to przedsmak meczu otwarcia, który jest zaplanowany na Stadionie Narodowym w Warszawie. Różnic pomiędzy tymi obiektami jest kilka (m.in. pojemność), ale łączy je jedno - to nie są areny, na których zwykli grać siatkarze.


Foro Italico to nazwa najbardziej znanego kompleksu sportowego w Rzymie. W przeszłości, o czym Włosi nie lubią mówić, nazywało się Foro Mussolini, bowiem powstało w czasie rządów faszystowskich. Kompleks zaprojektował Enrico Del Debbio, a następnie Luigi Moretti. Powstawał on w latach 1928-1938, a inspirowany był architekturą z czasów cesarstwa rzymskiego.

Najważniejszym obiektem kompleksu jest Stadio Olimpico, który jest nie tylko stadionem narodowym, ale także obiektem, na którym swoje mecze rozgrywają Lazio Rzym i AS Roma. Jednakże arena ta służy nie tylko piłkarzom, mogą się na niej odbywać także zawody lekkoatletyczne. Na Foro Italico jest także miejsce dla pływaków, na Stadio Olimpico del Nautico rozgrywano m.in. mistrzostwa świata przed pięcioma laty. Najciekawszym architektonicznie miejscem jest Stadio dei Marmi, który pełni funkcję treningową. Wokół obiektu znajduje się 59 rzeźb z marmuru, które przedstawiają atletów.

W centrum tenisowym znajduje się 11 kortów tenisowych o nawierzchni ziemnej. Osiem z nich jest wykorzystywanych do rozgrywania turniejów, a najbardziej znanym jest impreza Internazionali BNL d'Italia, równolegle rozgrywana wśród kobiet i mężczyzn. Ranga tego wydarzenia ustępuje tylko Wielkiemu Szlemowi. Największym stadionem tenisowym jest Campo Centrale, który pomieści 12,5 tysiąca kibiców. To właśnie tam zostanie rozegrany mecz pomiędzy Włochami a Polską w ramach Ligi Światowej.

Nie będzie to jednak pierwszy raz, kiedy trybuny Campo Centrale zgromadzą niekoniecznie fanów tenisa ziemnego. W tym miejscu odbywają się także koncerty na żywo lub inne wydarzenia kulturalne. W 2011 roku zamiast kortu ziemnego stworzono boiska do gry w siatkówkę plażową i rozegrano mistrzostwa świata. Nie był to zresztą jedyny raz, bowiem zawodnicy mieli okazję rywalizować na tym obiekcie kilkakrotnie podczas zawodów z cyklu World Tour.

Boisko jest gotowe na przyjęcie siatkarzy (fot. twitter.com) Boisko jest gotowe na przyjęcie siatkarzy (fot. twitter.com)
W porównaniu do Stadionu Narodowego w Warszawie, obiekt Foro Italico nie jest przygotowany na złe warunki atmosferyczne. Co w wypadku deszczu? - Znajdziemy parasolki! Jeśli coś się stanie z pogodą jest alternatywa, ale z tego co wiem zapowiada się upalny wieczór w Rzymie - powiedział Mauro Berruto, trener reprezentacji Włoch. - To będzie wielkie, niezapomniane widowisko. Nikt z nas nie ma pojęcia, jak to wszystko będzie wyglądało, grając mecz na otwartym terenie. Nie wiemy czego oczekiwać i wszystko tak naprawdę może się zdarzyć. Wiem jednak, że będzie to coś, co każdy z nas zapamięta do końca życia - dodał.

Większość zawodników miała okazję grać w siatkówkę plażową, jednak mecz na Foro Italico może nie być porównywalnym wrażeniem. Spotkanie rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 20.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×