LŚ, gr. A: Włosi pokonani, Spodek "odleciał"! - relacja z meczu Polska - Włochy

W swoim piątym meczu w Lidze Światowej 2014 reprezentacja Polski siatkarzy okazała się lepsza od kadry Włoch. To drugie zwycięstwo biało-czerwonych w tegorocznej LŚ, a pierwsze z ekipą Azzurrich.

W tym artykule dowiesz się o:

Włosi przybyli do Polski mocno osłabieni, gdyż wolne otrzymali Iwan Zajcew, Dragan Travica, Emanuele Birarelli, Simone Parodi, Salvatore Rossini i Jiri Kovar. Natomiast do składu polskiej drużyny po przerwie wrócili Bartosz Kurek, Mariusz Wlazły oraz Michał Winiarski, a w piątkowy pojedynek w pierwszej szóstce rozpoczęli ci dwaj ostatni. [ad=rectangle] Polsko-włoska rywalizacja w Spodku w Katowicach od startu była bardzo zacięta (14:14), gdyż niemal przez cały I set żadnej z ekip nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi. Dopiero w samej końcówce od stanu 22:22 przyspieszyli podopieczni Stephane'a Antigi, którzy po błędzie Italii oraz kontrataku wykończonym przez Winiarskiego wyszli na prowadzenie 24:22. Biało-czerwoni już nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i po udanym zagraniu Fabiana Drzyzgi wygrali inauguracyjną partię do 23.

Gracze z Półwyspu Apenińskiego z wysokiego "C" rozpoczęli drugą odsłonę spotkania (1:5). To jednak nie zniechęciło gospodarzy, którzy dość szybko wzięli się za odrabianie strat (7:10), by w końcu doprowadzić do wyrównania, głównie za sprawą dobrej gry w obronie i skuteczności w ataku Mariusza Wlazłego (12:12). Ostatecznie wszystko znów miało się rozstrzygnąć w decydującej fazie meczu (22:22), a w niej tym razem więcej zimnej krwi zachowali Włosi, którzy mimo iż przegrywali już 22:24, to cztery ostatnie akcje przechylili na swoją korzyść szczególnie po udanych zagraniach Gabriele Maruottiego (24:26).

Mateusz Mika był pewnym punktem reprezentacji Polski w starciu z Włochami

Będący na fali siatkarze prowadzeni przez Mauro Berruto wciąż radzili sobie bardzo dobrze (4:9), zaś Polacy wyglądali na trochę zagubionych. W Italii szalał przyjmujący Luigi Randazzo (8:16), a ponadto przyjezdni skutecznie grali blokiem. Po drugiej przerwie technicznej rozpoczęła się fantastyczna pogoń reprezentacji Polski. Biało-czerwoni wzmocnili zagrywkę, świetnie przyjmował Mateusz Mika, co przełożyło się na wynik (21:21). Niesieni dopingiem swoich kibiców zawodnicy z Polski lepiej rozegrali końcówkę trzeciego seta i zwyciężyli 26:24!

Sam początek czwartej partii był wyrównany (5:5), lecz z czasem do głosu zaczęli dochodzić Azzurri (7:9). Skutecznie na skrzydłach grali Luca Vettori i Randazzo, a Włosi wyszli na prowadzenie 14:11. Przyjezdni starali się kontrolować boiskowe wydarzenia (17:20), ale po dobrej zagrywce Bartosza Kurka Polacy doszli rywali na jedno "oczko" (19:20). Kilka minut później Orły zaczęły skutecznie grać w bloku, natomiast nie do zatrzymania był Mika (23:22). Polska nie wykorzystała dwóch piłek meczowych, co skrzętnie wykorzystali przeciwnicy (25:27), doprowadzając do tie-breaka.

Podrażnieni podopieczni duetu Antiga - Blain od startu piątej części rywalizacji wzięli się ostro do pracy i wypracowali sobie trzy punkty przewagi (8:5). Gospodarze już nie dali się dogonić i wygrali mecz 3:2.

Polska - Włochy 3:2 (25:23, 24:26, 26:24, 25:27, 15:10)

Polska: Drzyzga, Wlazły, Kłos, Wrona, Winiarski, Mika, Zatorski (libero) oraz Kurek, Konarski, Żygadło, Nowakowski.

Włochy: Baranowicz, Vettori, Piano, Buti, Randazzo, Lanza, Giovi (libero) oraz Corvetta, Sabbi, Colaci (libero), Maruotti.

Tabela grupy A :

Miejsce Drużyna Mecze Z-P Sety Punkty
1.Włochy76-120:719
2.Iran52-38:116
3.Brazylia72-510:176
4.Polska52-38:115

[b]Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

[/b]

Jaką ocenę (w skali 1-6) wystawiłbyś polskiej drużynie za I mecz w Polsce z reprezentacją Włoch?