Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Pierwszy sukces armii Woronkowa - przypomnienie Ligi Światowej 2013

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

Final Six  

Do grupy D zawodów w Mar de Plata trafiły Włochy, Bułgaria i gospodarze z Argentyny, zaś w grupie E miało dojść do kolejnego starcia srebrnych i złotych medalistów IO 2012, czyli Brazylii i Rosji. Ostatecznie rewanż za igrzyska olimpijskie w Londynie zakończył się wygraną Sbornej 3:2... i sporym skandalem. "Gwiazdą" spotkania okazał się Aleksiej Spiridonow, syn marnotrawny rosyjskiej siatkówki, który przez całe spotkanie prowokował rywali z Kraju Kawy tak uparcie, że na pomeczowej konferencji Bernardo Rezende nazwał go "człowiekiem chorym psychicznie", zaś sam przyjmujący nie omieszkał w odpowiedzi sugerować, że selekcjoner Brazylii jest stary i niedołężny. "Spirik" dokazywał także podczas półfinału z Włochami, w którym jako pierwszy zawodnik w historii tej imprezy został ukarany wykluczeniem z gry do końca seta. 

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Outsiderem turnieju mieli być Kanadyjczycy, ale już w pierwszym meczu turnieju dokonali oni rzeczy niemal niemożliwej, pokonując 3:2 samych Rosjan, i to w dodatku przy mniejszym niż zwykle udziale swojej gwiazdy, Gavina Schmitta. Zespół Glenna Hoaga pożegnał się z turniejem po porażce 0:3 z Brazylią, ale pozostawił po sobie dobre wrażenie, w przeciwieństwie do Argentyńczyków, dwukrotnie pokonanych w czterech setach przez Włochów i Bułgarów. W bezpośrednim starciu tych zespołów, mimo fenomenalnej dyspozycji Cwetana Sokołowa lepsi okazali się Azzurri.

W półfinałach dwukrotnie padły rezultaty 3:1; Brazylia odprawiła Bułgarów, a Rosjanie Włochów i stało się jasne, że po raz kolejny dojdzie do starcia siatkarskich tytanów. W nim ponownie zwyciężyli Rosjanie, ale była to wiktoria o wiele bardziej przekonująca od grupowej. Dość powiedzieć, że w zgodnej opinii komentatorów tego widowiska siatkarze Andrieja Woronkowa wręcz rozbili Canarinhos! Zasłużona wygrana 3:0 (25:23, 25:19, 25:29) była udziałem między innymi wracającego do kadry po rehabilitacji Maksima Michajłowa oraz Dmitrija Muserskiego, ale MVP Ligi Światowej obwołano atakującego Nikołaja Pawłowa, który zagrał turniej życia. W meczu o brązowy medal LŚ Włosi, po ciekawym widowisku, pokonali Bułgarię 3:2.   

- Gra zespołu rosyjskiego nabrała rozmachu, budziła ciekawość. Do tego dochodził ten racjonalizm i spokój, które widać było chociażby podczas przerw. Teoria przeszła w praktykę, nawiązała się więź, powstał dobry system komunikacji. Wszyscy poczuli, że są na jednym okręcie i wspólnie płyną w tym samym kierunku. Ostatecznie udało się im dopłynąć do upragnionego celu, co ich relacje powinno teraz jeszcze wzmocnić. Woronkow nie tylko udowodnił, że w klubach rosyjskich drzemie olbrzymi potencjał, ale też potrafił go wykorzystać i przekuć w sukces - tak ewolucję Sbornej w trakcie LŚ 2013 opisywał w rozmowie z naszym portalem Ireneusz Mazur.

Końcowa klasyfikacja Ligi Światowej 2013:

1. Rosja
2. Brazylia
3. Włochy
4. Bułgaria
5. Kanada
6. Argentyna
7. Niemcy
8. Serbia
9. Iran
10. Francja
11. Polska
12. USA
13. Kuba
14. Holandia
15. Korea Południowa
16. Finlandia
17. Portugalia
18. Japonia

Naj... Ligi Światowej 2013

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1):
 • art87 Zgłoś komentarz
  Bardzo dobre to podświeżenie pamięci. Nie ma nas w Lidze tym razem, no trudno ,stało się. Ale kto kibic to LŚ i tak ogląda.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×