Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zarząd PZPS podsumował mistrzostwa świata

Podczas dwudniowego posiedzenia Zarządu Poskiego Związku Piłki Siatkowej podsumowano FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, a także występy poszczególnych reprezentacji kraju.

Łukasz Czechowski
Łukasz Czechowski
W sprawozdaniu przedstawionym przez Pion Sportu i Wyszkolenia znalazły się interesujące analizy i wnioski. Referujący dokument Witold Roman  - Wiceprezes PZPS i Włodzimierz Sadalski - dyrektor Pionu Sportu i Wyszkolenia zwrócili uwagę na różnorodne etapy przygotowań do mistrzostw. Każdy z nich miał innych charakter, co pozwoliło zawodnikom na komplementarną pracę i brak odczucia znużenia. Pierwszy etap z udziałem 16 zawodników pomiędzy 16 a 24 lipca w Bełchatowie służył przygotowaniu atletycznemu z wieloma jednak elementami siatkarskimi. Istotną zmianą wprowadzoną przez trenerów od początku ich pracy były zajęcia indywidualne i powtórzenia. Zdaniem Pionu Sportu i Szkolenia kluczowy był etap drugi z udziałem 15 zawodników, który odbył się we francuskim Capbreton od 27 lipca do 2 sierpnia. Podczas tego obozu większości zawodników mogli towarzyszyć najbliżsi. To scementowało drużynę, wpłynęło mobilizująco i wniosło bardzo wiele pozytywów w relacje wewnętrzne i zewnętrzne. Nie do przecenienia był też fakt, że jak zauważył Artur Popko  - Pierwszy Wiceprezes PZPS: - Zawodnicy z dala od kraju mogli zachować anonimowość, uwolnić się od narastającej presji i czuć się w miarę swobodnie.
Etapy trzeci pomiędzy 4 a 9 sierpnia w Spale służył już szlifowaniu formy i pracy nad konkretnymi rozwiązaniami taktycznymi. Czas od 11 do 18 sierpnia to test - mecze z Niemcami w Spale i Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie z udziałem Bułgarii, Chin i Rosji. Rozegrane potyczki były także ostatnim etapem selekcji. 22 - 29 sierpnia z udziałem 14 zawodników w Spale i Warszawie to ostatni bezpośredni okres przygotowań do mistrzostw. Referujący zaważyli, że sztab trenerski znakomicie zrównoważył proporcje pomiędzy treningami a odpoczynkiem. To sprawiło, że do zawodów drużyna przystąpiła dobrze przygotowana i niezmęczona.

Kluczowe w przygotowaniach do turnieju były między innymi: praca indywidualna i powtórzenia, nagrywanie i analiza każdego treningu, motywowanie poprzez statystyki, indywidualne spotkania z zawodnikami, precyzowanie celów dla każdego gracza z osobna, video z podziałem na grupy w celu przygotowania taktyki przed meczem, poszukiwanie niedoskonałości i szukanie sposobów ich rozwiązania, zindywidualizowana rozgrzewka oraz urozmaicenie treningów.

W trakcie samych mistrzostw można było zauważyć znaczącą poprawę w grze całego zespołu, jak i poszczególnych graczy. Dowodem na to są statystyki. I tak na przykład: Karol Kłos podczas Ligi Światowej atakował ze skutecznością 35% a podczas mistrzostw świata 48%. Piotr Nowakowski odpowiednio 47% (LŚ), 51% (MŚ). Generalnie cały zespół w ataku poczynił postępy - 31% (LŚ), 37% (MŚ). Kapitalnie wygląda statystyka tzw. pipe 32% (LŚ), 55% (MŚ). Zagrywka z wyskoku także na plus: 11% asów i 25% błędów w Lidze Światowej a w mistrzostwach świata odpowiednio 15% i 23%. Znacząco podniósł się także współczynnik blokownia środkowych przeciwnika - 11% (LŚ), 19% (MŚ). Istotnie poprawiły się zagrania Nowakowskiego z tzw. opcją a Pawła Zatorskiego na pozycji numer 5. Wiele uwagi w przygotowaniach trenerzy poświęcili wystawianiu piłek sytuacyjnych bez udziału rozgrywających. Pozytywne efekty tej pracy były widoczne podczas rywalizacji o mistrzostwo świata. Generalnie nastąpiła poprawa organizacji gry w obronie i dograniu, absolutnie zwiększyło się zaangażowanie na boisku, nastąpiło znaczące zmniejszenie prostych błędów.

W raporcie znalazła się próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego wygraliśmy mistrzostwa? Wśród odpowiedzi znalazłyście stwierdzenia:
- byliśmy silni mentalnie, grupa 14 kolegów, jeden cel - zwycięstwo,
- nie graliśmy dla indywidualnych statystyk, ale by zdobyć punkt dla drużyny,
- bardzo dobra współpraca sztabu szkoleniowego,
- każdy zawodnik dokładnie rozumiał swoją rolę w zespole
- bardzo dobre przygotowanie fizyczne, znakomita praca sztabu medycznego,
- znakomita organizacja - optymalne warunki przygotowań i zawodów (zakwaterowanie, wyżywienie, transport, materiały, pranie, treningi, hale).

Mirosław Przedpełski, Prezes PZPS podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie mistrzowskiej drużyny za profesjonalizm a samym zawodnikom za serce, które włożyli w walkę o złoty medal i zauważył jednocześnie: - To był trudny turniej i w wielu momentach niebagatelną rolę odegrali kibice, którzy naprawdę byli siódmym zawodnikiem na boisku. To niezaprzeczalny wkład fantastycznych fanów w to mistrzostwo.

W drugim dniu obrad przedstawiono analizę gry zespołów juniorów i seniorek Reprezentacja juniorów w tym sezonie zrealizowała sportowe plany zdobywając we wrześniu wicemistrzostwo Starego Kontynentu. Pozytywnie oceniono pracę sztabu szkoleniowego kierowanego przez Jacka Nawrockiego. W reprezentacji juniorów jest kilku zawodników o dużym potencjale siatkarskim a wielu z graczy zaczyna odgrywać znaczące role w drużynach klubowych PlusLigi.

Po raz pierwszy w tym sezonie powołane zostały reprezentacje na Ligę Europejską, w której Polska zadebiutowała. W przypadku mężczyzn była to odrębna kadra prowadzona przez trenera Andrzeja Kowala, natomiast u pań grała odmłodzona pierwsza reprezentacja prowadzona przez selekcjonera Piotra Makowskiego. Obydwu drużynom nie udało się uzyskać awansu do finałów, ale zdobyte doświadczenia będą procentować w przyszłości. Kadra z tegorocznej Ligi Europejskiej w przyszłym roku będzie trzonem reprezentacji do lat 23.

Szczegółowo przeanalizowano sytuację w kadrze seniorek. Biało-czerwone wywalczyły awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy po dwóch zwycięskich turniejach z udziałem Szwajcarii, Łotwy i Ukrainy. W następnych zawodach Polki nie osiągnęły zamierzonych celów. Niewiele, ale jednak zabrakło do awansu do finału Ligi Europejskiej a czwarte miejsce w Final Four II dywizji World Grand Prix też nie jest rezultatem satysfakcjonującym. Zarząd zwrócił uwagę na nieobecność w kadrze wyróżniających się w ORLEN Lidze zawodniczek oraz na brak w podstawowych składach drużyn klubowych siatkarek powoływanych do reprezentacji. Na wniosek Artura Popko - Pierwszego Wiceprezesa PZPS Zarząd przedstawił Pionowi Sportu i Wyszkolenia wytyczne będące podstawą strategii podniesienia potencjału żeńskiej drużyny narodowej.

Na koniec posiedzenia Mirosław Przedpełski - Prezes PZPS przekazał członkom Zarządu gratulacje i podziękowania od władz Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, federacji zagranicznych, władz państwowych, samorządowych, instytucji i osób prywatnych za zdobycie przez polskich siatkarzy mistrzostwa świata oraz profesjonalne i perfekcyjne przeprowadzenie FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×