Liga włoska: Sensacyjne ćwierćfinały! Joanna Wołosz nie zagra o medale

Niespodziewane rozstrzygnięcia w pierwszej rundzie fazy play-off Serie A1 sprawiły, że w półfinałach nie znalazł się srebrny medalista tegorocznej Ligi Mistrzyń, Yamamay Busto Arsizio.

Michał Kaczmarczyk
Lider włoskiej ekstraklasy po fazie zasadniczej nie miał większych problemów z awansem do najlepszej czwórki sezonu, eliminując po dwóch wygranych meczach Foppapedretti Bergamo z Mileną Radecką w składzie. Ekipa Rossoblu walczyła do samego końca, prezentując siatkówkę wysokich lotów w rewanżowym spotkaniu, ale to nie wystarczyło do pokonania doskonale zorganizowanej kadry pod wodzą Luciano Pedulli.
W "polskim" starciu Metalleghe Sanitars Montichiari z Bereniką Tomsią po wyraźnej porażce w pierwszym spotkaniu z Pomi Casalmaggiore miało spore szanse na wyrównanie staniu rywalizacji, ale po pięciu setach drugiego meczu lepszy okazał się zespół Katarzyny Skorupy. Na niewiele zdało się prowadzenie drużyny Montichiari po pierwszych dwóch setach ani 20 punktów Tomsi w całym spotkaniu.

Pierwszym zaskakującym rezultatem było odpadnięcie z walki o medale Liu-Jo Modeny ze słynną Francescą Piccinini w składzie. Pierwsze spotkanie potoczyło się po myśli faworyzowanej ekipy, ale podopieczne Alessandro Chiappiniego wykazały się brawurą i umiejętnościami, wygrywając dwa kolejne starcia po pasjonujących, pięciosetowych bojach. Gwiazdą drugiego meczu ćwierćfinału była środkowa Rachael Adams, autorka aż 27 punktów, a trzeciego turecka przyjmująca Neriman Ozsoy (26 pkt.), bezbłędna w ostatnim secie wyrównanej konfrontacji.

Jednak największa niespodzianka tej fazy rozgrywek dopiero miała nadejść. Motyle z Busto Arsizio, będące "na fali" po zdobyciu srebrnego medalu Ligi Mistrzyń, uporały się z rywalkami z Piacenzy w pierwszym meczu, jednak rewanż w Palayamamay okazał się w wykonaniu gospodyń fatalny. O wszystkim rozstrzygnęło trzecie starcie, którego bohaterką okazała się reprezentantka Włoch Indre Sorokaite. Jej 23 punkty i determinacja całej kadry Marco Gaspariego sprawiły, że sensacja stała się faktem. - Medal Ligi Mistrzyń jest z pewnością sukcesem, ale odpadnięcie z walki o ligowe medale to duże rozczarowanie dla fanów i dla nas - przyznała Helena Havelkova.

Wyniki ćwierćfinałów Serie A1 kobiet:

Igor Gorgonzola Novara - Foppapedretti Bergamo 3:1 (18:25, 25:21, 25:15, 25:21)
Foppapedretti Bergamo - Igor Gorgonzola Novara 1:3 (26:28, 25:23, 22:25, 19:25)

Pomi Casalmaggiore - Metalleghe Sanitars Montichiari 3:0 (25:21, 25:23, 25:19)
Metalleghe Sanitars Montichiari - Pomi Casalmaggiore 2:3 (25:23, 27:25, 18:25, 16:25, 9:15)

Liu-Jo Modena - Imoco Conegliano 3:1 (25:19, 25:20, 20:25, 25:21)
Imoco Conegliano - Liu-Jo Modena 3:2 (21:25, 25:21, 25:19, 25:27, 15:11)
Liu-Jo Modena - Imoco Conegliano 2:3 (25:21, 23:25, 18:25, 25:23, 13:15)

Nordmeccanica Piacenza - Unendo Yamamay Busto Arsizio 0:3 (16:25, 19:25, 28:30)
Unendo Yamamay Busto Arsizio - Nordmeccanica Piacenza 1:3 (25:22, 18:25, 21:25, 16:25)
Nordmeccanica Piacenza - Unendo Yamamay Busto Arsizio 3:1 (28:26, 25:19, 15:25, 25:18)